GÜNCEL

Yılmaz Esmer: Sadece üniversiteliler oy verse CHP iktidar

Tarih
25 Nisan 2017
İzlenme
Kişi
Birgün Gazetesi'nden Meltem Yılmaz'ın sorularını yanıtlayan Bahçeşehir Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslarası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Yılmaz Esmer,

"Referandum sonuçlarına ilişkin bir diğer önemli veri de, AKP ile büyümüş genç nüfusun çoğunluğunun AKP’ye oy vermemiş olması idi. Siz bu tabloyu nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna şu ifadelerle yanıt verdi:

"SADECE ÜNİVERSİTE MEZUNLARI OY KULLANSA, CHP İKTİDAR OLUR"

"İnsanların çok çeşitli sosyalizasyon ajanları var. Aileleri, çevreleri, mahalleleri, okulları gibi etkenler söz konusu. Bahsettiğimiz nüfusun yaş itibariyle bir kısmı üniversiteye gidi, bir kısmı bekliyor, bir kısmı da girmedi. Ancak netice itibariye belli bir eğitimden geçmişler. Ve o belli eğitimden geçen kesim zaten “hayır” dedi. Hele ki üniversite mezunları. Geçtiğimiz seçimlere bakın, seçimler eğer üniversite mezunları arasında yapılmış olsaydı, CHP tek başına iktidar olurdu. İlkokul ve altı arasında yapılsaydı da CHP milletvekili çıkaramayabilirdi."

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • adnan

  26 Nisan 2017 01:05
  0 0
  bunları bilmeden akademisyen de profesörde olmuş olsa her hangi partinin etkisi altında kalıp oy kullanabilir.okumak sadece meslek eğitimi almak için okunuyor ve aldığı eğitim işe sadece mesleki eğitim almış olduğu için bu eğitim seçimde etkili olmaz kişi kendisini eğitmediği sürece.
 • adnan

  26 Nisan 2017 01:05
  0 0
  seçim de oy kullanımı okumuş ile okumamış kriteri değil,öncelikle başkasının sözlerinin etkisinde kalmadan kendi bilgi beceri yeteneklerini uygulamaktan geçer. 1)önce partisini tanımalı varsa geçmişini araştırmalı. 2) parti genel başkanını tanımalı.3) partisinin milletvekillerini azda olsa tanımalı.4)partisinin vizyonunu bilmeli
 • Tarik

  25 Nisan 2017 21:36
  1 0
  Bence sadece CHP liler oy verse CHP iktidar olur
 • Trabzon

  25 Nisan 2017 17:23
  1 0
  Bir şeriatçı olarak kesinlikle katılıyorum çünkü üniversiteler eğitim sistemi ortalama bir insanı kemalist buda chp ye aşerttirir
 • Ramazan

  25 Nisan 2017 11:54
  0 0
  Sadece PKK.lılar, DHKPC.liler, yada topyekün, marjinal gruplar oy verse CHP yine iktidar olur. okumuş adam aramanıza gerek yok.
 • Mustafa

  25 Nisan 2017 11:28
  0 0
  Bu da hayırcıları tanıtan türünün son örneği bir görüş. İyi de, " Hayır " veren binlerce ünüverste mezunu olmayan insanlar var..Buna ne buyururlar.??
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Copyright © 2021 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;