GÜNCEL

Tepkilerin ardından Başsavcılıktan ilginç 'Ramazan Hoca' açıklaması! Bakın konunun uzmanı ne diyor

Tarih
26 Mayıs 2020
İzlenme
Kişi

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamada, bazı haber sitelerinde ve sosyal medya hesaplarında Diyarbakır’da Ramazan Pişkin isimli şahsın zorla akıl hastanesine yatırıldığı yönündeki iddialarla ilgili kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla basın açıklaması yapıldığı bildirildi. Açıklamada, “Söz konusu kişinin, 8 Ocak 2017 tarihinde, il merkezinde bulunan Ulu Camiyi ziyaret etmekte olan bir kadın vatandaşımıza yönelik ‘Bu şekilde dolaşamazsınız, ince giyinmişsiniz, içinizi görüyorum’ gibi sözlerle taciz, takip ve ifşa eyleminde bulunduğu şikayeti üzerine başlatılan soruşturma, 1 Şubat 2017 tarihinde cinsel taciz suçundan iddianame düzenlenmesiyle sonuçlanmıştır. Sanığın babasının, suç tarihinden yaklaşık iki hafta önce oğlunun akıl hastası olduğu ve tedavi altına alınmasını istediği yönünde Diyarbakır Valiliğine ve İl Sağlık Müdürlüğü’ne başvurularının olduğu tespit edilmiştir. Sanığın babası, aynı mahiyetteki beyanlarını soruşturma sırasında da tekrar etmiştir.

Filozof Ramazan Hoca kimdir? Ramazan Böçkün neden akıl hastanesine ...Yargılama sırasında sanık, suç tarihinde akıl hastası olup olmadığının ve dolayısıyla ceza sorumluluğunun bulunup bulunmadığının tespit edilmesi amacıyla Dicle Üniversitesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Başkanlığına sevk edilmiştir. Yapılan tetkik ve muayeneler sonucunda ilgilinin şizofreni hastası olduğu rapor edilmiştir. Yargılama sonucunda mahkeme, atılı suçun sanık tarafından işlendiğini sabit bulmakla birlikte, söz konusu rapor nedeniyle Türk Ceza Kanununun 32/1. maddesi gereğince sanığın ceza sorumluluğunun bulunmadığına, 57. maddesi gereğince koruma ve tedavi amaçlı olarak güvenlik tedbiri uygulanmasına karar vermiştir. İlk derece mahkemesinin kararının istinaf incelemesiyle kesinleşmesine müteakip, hükümlü, 14 Mayıs 2020 tarihinde Elazığ Şehit Fethi Sekin Şehir Hastanesi’ne tedavi amacıyla sevk edilmiştir. Ceza Kanunumuzun 57. maddesinin ikinci fıkrasında, ‘Hakkında güvenlik tedbirine hükmedilmiş olan akıl hastası, yerleştirildiği kurumun sağlık kurulunca düzenlenen raporda toplum açısından tehlikeliliğinin ortadan kalktığının veya önemli ölçüde azaldığının belirtilmesi üzerine mahkeme veya hakim kararıyla serbest bırakılabilir’ hükmü yer almaktadır. Söz konusu şahısla ilgili tedavi süreci, şu ana kadar olduğu gibi bundan sonraki aşamalarda da sağlık kurumunun rapor ve değerlendirmeleriyle şekillenecektir” denildi.

ramazan hoca veli mi deli mi - uludağ sözlük galeriHer şizofreni hastası akıl hastanesine mi kapatılıyor?

Öte yandan Başsavcılığın açıklamasındaki şizofreni tanısı konulmuş olsa bile konunun uzmanı Prof. Dr. Orhan Doğan bakın ne diyor!

Prof. Dr. Doğan'ın Şizofrenik Bozukluklar El Kitabı'nda "Şizofreni hastalarının tedavisi en iyi nerelerde yürütülebilir?" sorusuna verdiği şu cevap Başsavcılığın yaptığı açıklamayı düşündürdü: 

"Depo hastane uygulamasının hastalara yarar sağlamaktan çok, onların kronikleşmesine neden olduğu anlaşılmıştır. Şizofreni hastaları için en iyi tedavi ortamının kendi sosyokültürel ortamlarıdır. Toplumdan soyutlama, depo hastanelere yatırma, işinden uzaklaştırma yararlı olarak görülmemektedir."

Şimdi kamuoyu kimseye zararı olmayan ve sadece İslam'ı anlatan Ramazan Pişkin (Böçkün) Hoca'nın tımarhaneye kapatılmasındaki asıl gerçek nedeni sorguluyor ve cevap bekliyor.


YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • Fedon

  26 Mayıs 2020 18:45
  2 0
  Bayan arkadasin insanlari gunaha sokmamasi icin soylenen sozleri bildirmek suc sa suca tesvik eden bayan olmuyormu peki.
 • Dybk

  26 Mayıs 2020 16:20
  0 1
  Yahu kardeşim bilmediğiniz anlamadğınız bir şeye de karışmayın artık haber yapalım diye ne yapacağınızı şaşırmışsınız.
 • Emrah TÜRK

  26 Mayıs 2020 14:32
  2 1
  Lütfen uzatmayın konuyu, farkında mısınız bilmem suçu kesinleşmiş yani akıl hastanesi olmasa hapise girecek adam. hapisten kurtarmışlar bence.
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;