DÜNYA

Suudi Arabistan'da hayal kırıklığı! Seneye kaldı

Tarih
12 Mart 2018
İzlenme
Kişi
Küresel finans dünyası ve petrol endüstrisinin yakından takip ettiği Suudi Arabistan'ın milli petrol şirketi Aramco'nun ilk halka arzının (IPO) seneye kaldığı iddia edildi.

The Financial Times'ın İngiliz yetkililere dayandırdığı haberde, Suudi yetkililerin Aramco'nun IPO'sunun bu yıl gerçekleşmesinin beklenmediği bilgisini verdiği belirtildi.

Aramco'nun IPO'sunun ilk olarak Suudi Arabistan Borsası Tedavul'da gerçekleşmesinin planlandığı bilgisinin paylaşıldığı haberde, "yabancı ülkelerin Borsalarında aynı anda yapılacak arz ve istek için hazırlığın sorgulandığı" ifadesine yer verildi.

Suudi Arabistan'da hayal kırıklığı! Seneye kaldı

Aramco'nun IPO'sunda finansal danışmanların Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın 2 trilyon dolarlık hedefini yakalayamamasına dikkati çekilen haberde Aramco'nun finansal durumu ve iç operasyonlarının yıllarca gizlilik içinde yürütülmesinin finansal, yasal ve düzensel sorunlar yarattığı vurgulandı.

İngiliz yetkililere göre, Aramco'nun IPO'sunun en erken 2019'un ilk veya ikinci yarısında gerçekleşebileceği kaydedilen haberde, Londra dışında New York ve Hong Kong Borsalarının da IPO için aday olduğu bildirildi.

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Khalid Al-Falih, Londra'da geçen hafta Bloomberg'e verdiği röportajda, Aramco'nun IPO'sunun ilk olarak Tedavul'da gerçekleşeceğini söylemişti. Buna ilişkin mali ve düzenleyici çerçevelerin hazır olduğunu belirten Al-Falih, IPO'nun zamanlaması konusunda ise kesin konuşmaktan kaçınmıştı.

HEDEF 100 MİLYAR DOLAR

Suudi Veliaht Prensi bin Selman'ın "Vizyon 2030" planı kapsamında, Aramco'nun yüzde 5'inin özelleştirilerek 100 milyar dolar gelir elde edilmesi hedeflenirken, ayrıca ülke ekonomisinin petrole olan yüksek bağımlığının azaltılması ve Tedavul'a yabancı sermayenin çekilmesi isteniyor.

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

  • hursit dilaver

    13 Mart 2018 20:18
    0 0
    bunları gördükçe bizim 1920lerde yaşadıklarımız aklıma geliyor..biz hilafeti ingilzlrin hatırına yıktık.şimdi bu suudiler batı aşkına mekke medineyi peşkeş edeceklr. hemen sahilinde türistik oteller, güzellik yarışmaları. bir keriman halis bulurlar artık.ne edelim, bunları yaşayacağız ibret için.ki allah bir kurtarıc gönderinceye kadar.
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR

Copyright © 2018 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;