DÜNYA

Suudi Arabistan ve BAE’den Katar'a karşı ‘terör filmi’ hamlesi

Tarih
26 Nisan 2018
İzlenme
Kişi

Körfez kriziyle birlikte Katar'a ambargolar uygulayan ve ABD'nin bölgedeki kirli amaçlarına hizmet eden Suudi Arabistan Veliahtı Selman ve BAE Veliaht Prensi Zayid'in Katar'a karşı kara propaganda için film şirketi tuttuğu ortaya çıktı.

 

Körfez'de Katar'ın ablukaya alındığı krizin ardından yaklaşık bir yıl geçerken, ambargoların perde arkasındaki ABD destekli Suudi Arabistan ve BAE'nin uyguladığı diğer senaryolar da bir bir gün yüzüne çıkıyor. Bunun son örneği de Katar'a karşı terör propagandası yapılan videoların üreticisinden geldi.

Katar'a karşı kara propaganda planlarının perde arkasından Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ve Birleşik Arap Emirlikleri Veliaht Prensi Muhammed bin Zayid çıktı.


Suudi Arabistan ve BAE’den Katar'a karşı ‘terör filmi’ hamlesi

Aynı şirket daha önce ABD'de Pentagon'un propagandacısı olarak görevlendirilmiş ve Irak'a karşı 'sahte terörist videoları' üretmişti.

Bureau of Investigative Journalism tarafından açığa çıkarılan olayın perde arkası şöyle:

Andreae & Associates şirketinin CEO'su Charles Andreae'nin öncesinde Pentagon tarafından Irak'ta 'teröristlerin varlığına dair sahte videolar' hazırlaması için kiralanmasıyla tanınan PR şirketi Bell Pottinger için çalıştığı ortaya çıkarıldı.

KANUN YAPTIRIMINDA ORTAYA ÇIKTI

Film yapımı sözleşmesi Adalet Bakanlığı'nın Amerikan firmalarının lobi ve halkla ilişkiler çalışmaları hakkında bilgi vermelerini gerektiren kanun yaptırımı ile ortaya çıktı.

'Katar karşıtı olacak şekilde, bu ülkenin terörü desteklediğine ilişkin sahte videolar' istendi

Middle East Monitor'un haberine göre Bell Pottinger, son Körfez krizinde diplomatik tartışma sürerken Katar ile ilişkilerini kesen Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri tarafından kiralandı. İki ülke de bu PR şirketinden "Katar karşıtı olacak şekilde, bu ülkenin terörü desteklediğine ilişkin sahte videolar" üretmesini istedi.

500 BİN DOLARIN ÜZERİNDE ÖDEME

Bureau'ya göre Andreae'ya Katar'ı küresel terörizmin bir parçası olarak göstermek için 6 bölümlük bir film yapımında kullanılmak üzere 500 bin doların üzerinde bir para verildi. Filmin adı ise 'Qatar: A Dangerous Alliance' (Katar: Tehlikeli Bir Müttefik) adını taşıyor.

PERDE ARKASINDAKİ REKABET

Katar ile diğer Arap ülkeleri arasında yaşanan diplomatik krizin arka planını ele alan İngiliz basını, temel nedenin Suudi Arabistan'ın genç veliaht prensi Muhammed bin Selman'ın Katar Emiri Al Sani ile kişisel bir rekabete girme isteğinin olduğunu yazılmıştı.


YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • hursit dilaver

  26 Nisan 2018 16:43
  0 0
  insanın içinin kalbinin temizliği dürüstlüğü yüzüne yansır. islami olarak okumasını bilenler,allah nazarı ile bakanlar bunu görür.. bunlrn suratlarındaki meymenetsizliği, uğursuzluğu, çırkınlığı, lanetlği görüyorsunuz di mi. hepsi böyle.bir hariciye bakanları var dı da hamam oğlanı gibi LGBT tipli biri.lanet olsun bunlara bütün bu arap devletlerini OSMANLININ DİGER DEVLETLERİNde OLDUĞU GİBİ İNGİLİZLER kurdu.hepsi ana smanlı onalbize düşmadır. hepsine lanet olsun.
 • hursit dilaver

  26 Nisan 2018 16:39
  0 0
  bizdeki ,müslüman diye bu suudilere vahhabilere yamamanları allah havale ediyoruz. türklere düşmandırlar. hele şimdi ABD ve ingiliz ortaklığı ile BİZDEN HİLAFETİ DE ALACAKLAR. ZATEN 1979DA ECEVİT HÜKÜMETİ TOPKAPI SARAYINDAKİ MUKADDES EMANETLERİ SATACAKTI.TALİPLİLERİ DE ÇOKTU. ama allah sakladı. CHP bu, istemez tabi. burda durduğu kabahat,laiklige aykırı der. şmdi iktidar olsalar batıya da ABDye de yaranmak için hemen verirler.çünkü laik bunlar.
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;