GÜNCEL

Reuters'e konuşan ABD'li yetkiliden yeni S400 tehdidi

Tarih
26 Haziran 2019
İzlenme
Kişi

Brüksel'deki NATO zirvesinde Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile ABD Savunma Bakan Vekili Mark Esper arasındaki görüşmeyle ilgili Reuters haber ajansına konuşan üst düzey bir ABD'li yetkili, ekonomik yaptırımlara işaret etti.

Reuters, Akar ile Esper'in NATO karargahındaki görüşmesi için "Ankara'nın S-400 Rus hava savunma sistemleri almasıyla ilgili ABD-Türkiye ihtilafında NATO'da ilerleme işareti yok" başlığını attı. 

S-400 alması halinde Türkiye'ye F-35 hayalet savaş uçakları vermeyeceğine dair ABD'li yetkililerin önceki açıklamalarını hatırlatan Reuters'e, bugün NATO'da gerçekleşen görüşmeyle ilgili üst düzey bir ABD Savunma Bakanlığı yetkilisi bilgi verdi.

Esper'in Akar'ı Türkiye'nin S-400 alımının ekonomik etkisinin olacağına dair uyardığını söyleyen ABD Savunma Bakanlığı yetkilisi, beklendiği gibi ABD'nin yaptırım uygulayacağına işaret etti.

ABD'li yetkili "Türkiye'nin aynı anda hem S-400 hem de F-35 sahibi olamayacağına dair çok kesin konuştu. Eğer S-400'ü kabul ederlerse sadece F-35 programıyla ilgili değil, aynı zamanda ekonomik durumlarıyla ilgili de sonuçlarını kabul etmeleri lazım" dedi. 

Turkish Defense Minister Hulusi Akar and acting U.S. Secretary for Defense Mark Esper shake hands during a NATO Defence Ministers meeting in Brussels, Belgium June 26, 2019. Virginia Mayo/Pool via REUTERS'ÇOK NET KONUŞTULAR'

Görüşmede Türkiye'nin konumunda herhangi bir değişiklik olup olmadığı sorusu üzerine aynı yetkili şunları söyledi:

"Herhangi bir sürpriz olmadı, fakat bakan ile bakan vekili birbirleriyle çok net konuştu."

CAATSA'NIN MENZİLİNDE

Reuters, ABD'ye göre F-35'lere karşı üretilen Rus hava savunma sistemlerini almasının, Türkiye'yi, CAATSA'nın hedefine sokabileceğine dikkat çekti.

CAATSA, 'ABD'nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası'nın İngilizce kısaltması. 2017'de Kongre'nin onayladığı yasa Rusya, İran ve Kuzey Kore'ye son dönemlerde uygulanan yaptırımların yolunu açmıştı.

'EN ÖNEMLİ KIRILMA OLUR'

Reuters'in görüş aldığı uzmanlar, Trump yönetiminin tehditlerini hayata geçirmesi, NATO müttefiği Türkiye'yi F-35 programından çıkarmanın yanısıra yaptırım uygulaması halinde, bunun iki ülke ilişkilerindeki en önemli kırılma olacağı değerlendirmesini yaptı.

GÖZLER G20'DEKİ TRUMP-ERDOĞAN GÖRÜŞMESİNDE

Rusya'nın temmuzda yapacağını açıkladığı Türkiye'ye S-400 sevkiyatı öncesi, cuma-cumartesi günü Japonya'nın evsahipliğindeki G20 zirvesinde ABD Başkanı Donald Trump ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan baş başa görüşme gerçekleştirecek.

Reuters'e konuşan üst düzey bir NATO diplomatı, bunun Ankara ile Washington arasında çözüm bulunması için muhtemelen son şans olduğunu söyledi. 

Reuters'e göre Ankara ve Washington'daki yetkililer olası çözüm konusunda temkinli. ABD'nin NATO Temsilcisi Kay Bailey Hutchison "Her şey Rusya'nın S-400'leri Türkiye'ye teslim edeceğini gösteriyor ve bunun sonuçları olacak" dedi. 

 


YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • M balcı

  27 Haziran 2019 12:29
  0 0
  ABD öyle irşey yaparsa 2 yıl içinde çöküşü olur izi kaybeden dünyayı kaybeder
 • HAK DAVA

  27 Haziran 2019 10:03
  0 0
  SİZE NE BEDELLERİ OLACAK BİRDE ORAYI HESAPLA YAVUŞAK AMERİKAN KÖPEĞİ
 • Adil

  27 Haziran 2019 07:28
  2 0
  Hay sizin yetkilinize de, etkilinize de... Ali kıran baş kesen olmuşsunuz yeryüzünde... Sisifetöler, sahte solculaikçiler, sahtemilliyetçiler emrinizde... Allah sizi de, maşalarınızı da bildiği gibi yapsın!
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2019 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;