EKONOMİ

Prof.Engin Arık,Toryum gerçeğini böyle anlatmıştı

Tarih
25 Eylül 2018
İzlenme
Kişi

Isparta'da şüpheli bir uçak kazasında hayatını kaybeden Prof. Engin Arık toryum çalışmaları böyle değerlendirmişti:

“Türkiye’nin toryum yatakları, dünyanın en zengin yatakları. Türkiye tüm enerji ihtiyacını senede 50 ton toryumla karşılayabilir.”2011 ‘de Yiğit Bulut Engin Arık’la ilgili şunları yazmıştı :

 

"...bugün dünya için önemli bir gün. CERN laboratuvarlarında dünyanın nasıl oluştuğuna ve sonrasına dair bütün bildiklerimizi değiştirebilecek bir deney yapılacak. Bu deneyde Türkiye'den de çok önemli isimler yer alacak. Ama bir o kadar önemli hatta Türkiye'de bu işin başındaki Engin Arık gibi isimler yer alamayacak. Sebebi de İsparta'da gerçekleşen uçak kazası. Birçok vatandaşımızla birlikte 6 bilim değerimize mezar olan uçak kazası... Türkiye'nin parçacık fiziğinde uzman 6 ismi İsparta'ya giderken düşen bir uçakta yaşamlarını noktaladı. Bu ekibin başında Prof. Dr. Engin Arık vardı ve Arık, bu önemli deneylere, geleceğin enerji kaynağı olarak kabul edilen toryum konusundaki bilgilerinden ve araştırmalarından dolayı çağrılmıştı... Arık'ın çok önemli bir özelliği vardı, yakınlarına her zaman şunu söylerdi: Yeraltı ve yerüstü kaynakları ile stratejik konumu gereği Türkiye'yi asla bu coğrafyada rahat bırakmayacaklar... Toryumla ilgili geliştirdiği proje ile Türkiye'nin büyük bir avantaj sağlayacağını ve toryum rezervlerimizin iç-dış borçlanma gereği dahil, birçok sorunumuza çare olacağını düşünüyordu... CERN'de deney yapıldığı şu saatlerde, Arık'ın anısına saygı göstermek ve buradayız demek amacıyla uzun süredir elektronik mühendisi dostlarımdan da aldığım yardımla vardığım detayları sizlere aktarmak istiyorum. Benim düşüncem sadece benim değil konu hakkındaki birçok uzmanın görüşü uçağın düşüşü çok ama çok şüpheli... Detaylara gelince... 1-Uçağın enkazı hiçbir şekilde yanmamış. Halbuki dünyada gerçekleşmiş çok az uçak kazasında yangın çıkmaz. Oran son derece düşük. Ayrıca uçaklarda kullanılan maddeler son derece yanıcı özelliklere sahip. Burada varmak istediğim sonuç UÇAĞIN YAKITININ YETERLİ MİKTARDA OLUP OLMADIĞIDIR... 2-Kaptan pilot uçak inbound konumunda piste yaklaşırken normalden daha kısa sürecek bir rotaya sapmayı tercih etmiş. Bunun sonucunda da orada bulunan tepeye çarpmışlar. Hiç yangın çıkmaması ve pilot ekibinin ani bir kararla daha kestirme bir rota tercih etmesi Madde 1'de yer alan iddiayı artırıyor... 3. Ayrıca kaza sonrasında basına yansıyan ve delil teşkil edebilecek uçak parçalarının başka firmalara satılması, ne kapatılmaya çalışılıyor sorusunu doğuruyor... "
Sevgili dostlar, o günden bugüne "yukarıda verdiğim" sorulara asla cevap bulunamadı HATTA bu sorular ile kimse ilgilenmedi^Yıllar sonra "İŞE BAKIN, CİNAYETMİŞ" diyerek "mühendis ölümleri" dosyasını açan Türkiye'ye ve Türk kamuoyuna diyorum ki: BU DOSYA ve detaylarına dikkatli bakın!

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR

Copyright © 2019 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;