EĞİTİM

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'tan atanamayan öğretmenler açıklaması

Tarih
23 Kasım 2018
İzlenme
Kişi

MİLLİ EĞİTİM Bakanı Ziya Selçuk, 24 Kasım Öğretmenler Günü kapsamında Habertürk ekranlarında Veyis Ateş'in konuğu oldu ve gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Bakan Selçuk atanamayan öğretmenlerle ilgili olarak "Her yıl kaç çocuk doğacağı belli. Bizim hangi branşta kaç öğretmene ihtiyacımız olduğu da belli. Çok fazla öğretmen mezun oluyor" dedi.

KAÇ ÖĞRETMEN GEREKİYOR ORTADA... "Türkiye'nin temelde insan kaynağı planlamasıyla ilgili sorunu var" diyen Bakan Selçuk, atanamayan öğretmenlere ilişkin olarak da şunları söyledi: "Türkiye'nin çağ nüfusu belli. Bunların 2040 yılına kadar doğum eşiklerini de biliyoruz. 2040'a kadar kaç çocuk doğacak tahminlerimiz ortada. Bunlara kaç öğretmen gerekiyor bu da ortada."

ziya selçuk veyis ateş ile ilgili görsel sonucuÇOK FAZLA ÖĞRETMEN MEZUN OLUYOR?.. "Analizini çıkardık. Baktığımızda her sene 40 binin biraz üzerinde öğretmen mezun oluyor. Bizim hangi branşta kaç öğretmene ihtiyacımız olduğu da belli. Çok fazla öğretmen mezun oluyor. Yüzbinlerde öğretmen formasyon almış ve atanmayı bekliyor."

ATANMAYAN FORMASYON ALAMAYACAK... "Biz ne yapacağız? Formasyon denilen ve doğrudan doğruya öğretmen adayı yapan kanalı kesiyoruz. Kim öğretmen olarak atandıysa formasyonu o olacak, başkası almayacak. Eğitim fakülteleri konusunda YÖK ile çalışmamız var."

KAÇ ÖĞRETMEN ALINACAĞINI MALİYE BELİRLER... "Ekonominin gidişatına göre bu yıl kaç kadro ilan edebiliriz, bunun hesabını Hazine ve Maliye Bakanlığı yapıyor. Öğretmen açığının en fazla olduğu bölge Marmara."


YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;