GÜNCEL

Mete Yarar'dan kritik operasyon yorumu

Tarih
08 Ekim 2019
İzlenme
Kişi

Güvenlik uzmanı Mete Yarar, Habertürk TV'de Fırat'ın doğusuna yapılacak operasyonu değerlendirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın BM Zirvesi'nde Suriye haritasıyla operasyonun çerçevesini çizdiğini belirten Yarar, "Haritayı Cumhurbaşkanı koydu. BM'deki o harita Türkiye'nin deklare ettiği o harita. Türkiye'nin birinci aşaması Sayın Cumhurbaşkanı'nın deklare ettiği harita. Harekat 32 km'da kalacak demek doğru yaklaşım olmaz. Konuşulan yer Türkiye'nin güvenli bölge oluşturması bakımından tehdit oluşturur" dedi.

"Tel Rifat bölgesinde oluşan ada Türkiye'yi rahatsız ediyor" diyen Yarar, "Türkiye bir ada oluşmasına izin vermeyecektir. 17 bin kişilik Suriye Milli ordusu diyebileceğimiz grup nereden geçecek? Ya Türkiye'ye girecek, ya da Fırat'ın doğusunda Cerablus bölgesinde bir köprü üzerinden geçecek. O arazi Münbiç'le bir bütün. O bölgede ne yaşanacağını göreceğiz" diye konuştu.

mete yarar habertürk ile ilgili görsel sonucuBeyaz Saray'dan yapılan açıklamanın Türkiye'nin başarısı olduğuna dikkat çeken Yarar, "Türkiye'nin olayı buraya getirmesi politik ve askeri anlamda başarıdır. 'Hiç girilmeyecek' denilen yerde ABD'ye geri adım attırabiliyorsanız, bunu küçümsememek gerekiyor. Diplomatik anlamda uzun süreden beri muhataplarıyla ikna çalışmaları sürdürüyor. Niçin ve nedenini anlatmaya çalışıyorlar. Bir senedir askeri yığınağın nedeni bugündür" ifadelerini kullandı.

Mete Yarar sözlerini şöyle sürdürdü:

"Buradaki durum ABD'nin SDG'yi ne kadar kontrol edeceği ile ilgili. SDG'nin Türkiye saldırmasına izin verecek mi vermeyecek mi? Onlar SDG, PKK değil diyorlar. PKK değilse Türkiye'ye saldırmaması gerekiyor. Bölge halkının Afrin'de olduğu gibi PKK'ya ne kadar sıcak baktığının işaretlerini göreceğiz. Şehirleri aynı barikatlar döneminde olduğu gibi savaş alanına çevirmek isteyecekler mi istemeyecekler mi? Bunlar harekatın zor mu kolay mı olacağının göstergesi."


YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • KRİSTAL KOZMİK

  08 Ekim 2019 11:06
  0 0
  KONYA ORDAYSA ARŞIN BURDA TÜRK ASKERİ KARŞISINDA KİM OLURSA OLSUN SADECE 2 SEÇENEĞİ VAR 1 YA KALIP SAVAŞACAK VE ÖLECEK 2. YADA AMERİKANIN YAPTIĞI GİBİ ARKASINA BAKMADAN KAÇACAK 3 ŞIK YOK; NOKTA...
 • Mustafa

  08 Ekim 2019 09:40
  1 0
  Amerika da herşeyin farkında F-35'ler konusunda da ikna etmeye çalıştık S400'lerin sistemi hakkında heyetler çağırdık uzun uzun anlattık anlamak istediler mı? Hayır çünkü adamların küresel ölçekte ulusal hedefleri var Kuzey Suriye'de bu hedefin bir parçası. Güçlü-üreten ekonomi-güçlü millet- güçlü devlet demek bizim bunu gerçekleştirmemiz gerekiyor/du.
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;