GÜNCEL

Koç Holding, Sabancı Vakfı ve Borusan'dan İstanbul Sözleşmesi çağrısı

Tarih
25 Temmuz 2020
İzlenme
Kişi

Koç Holding, Sabancı Vakfı ve Borusan, İstanbul Sözleşmesi'ne destek mesajları yayımladı ve yürürlüğe girmesi çağrısında bulundu.

Son günlerde tartışma konusu olan ve Türkiye’nin de taraf olduğu İstanbul Sözleşmesi hakkında Koç Holding’den bir açıklama geldi.

“Kadına yönelik şiddet insan hakları ihlalidir” ifadelerine yer verilen Koç Holding’in yazılı açıklamasında, "Ülkemizdeki herkesi ve tüm yetkili kurumları İstanbul Sözleşmesi'ni korumaya ve bağlı kalmaya davet ediyoruz" denildi. 

Koç Holding yönetim kurulu başkanlığına Ömer Koç getirildiAçıklamada şunlar kaydedildi: 

İstanbul Sözleşmesinin tarafı olmak, kadına yönelik şiddetle mücadele konusundaki kararlılığın göstergesidir. Bu vesileyle ülkemizdeki herkesi ve tüm yetkili kurumları İstanbul Sözleşmesi’ni korumaya ve bağlı kalmaya davet ediyoruz. Kadınların şiddete maruz kalmadığı, öldürülmediği bir ülke için dayanışma içinde mücadele etmek gerektiğine inanıyoruz. Koç Topluluğu olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da kadına yönelik şiddetle mücadele başta olmak üzere kadınların erkeklerle eşit hak ve özgürlüklere sahip olduğu bir dünya için çalışmaya devam edeceğiz.

Güler Sabancı kimdir? Sakıp Sabancı'nın yeğeni Güler Sabancı'nın ...

Sabancı Vakfı: Başka Pınar Gültekinlerin öldürülmemesi için İstanbul Sözleşmesi'nin uygulanması şart

Koç Holding'in açıklamasının ardından Sabancı Vakfı ve Borusan da İstanbul Sözleşmesi'ne destek açıklamaları yaptı. 

Sabancı Vakfı tarafından "Kadın cinayetlerine son vermek için #İstanbulSözleşmesi etkin bir biçimde uygulanmalıdır. Kadınların yaşam güvenliğinin sağlanması için #İstanbulSözleşmesiŞart #İstanbulSözleşmesiYaşatır" ifadeleriyle paylaşılan açıklamada "Ülkede her 10 kadından 4'ü eşi ya da partneri tarafından fiziksel şiddete maruz bırakılıyor. Kadınların yaşam hakkı ihlal ediliyor. 2016 yılından beri 'İş Dünyası Aile Şiddetine Karşı' projesini destekliyor, kalıcı çözümler üretmen için sivil toplum, uluslararası örgütler ve iş dünyasının iş birliği ile hareket ediyoruz" ifadelerine yer verildi. 

Vakıf tarafından yapılan bir diğer paylaşımda ise "Başka #PınarGültekinlerin öldürülmemesi için İstanbul Sözleşmesi'nin uygulanması şart" denildi. 

 Borusan CEO'su Uğur: Çok ucuza BMW'ler Audi'ler var, kaçırılacak ...

​Borusan Holding: Şiddet asla kabul edilemez

Borusan'ın yaptığı açıklamada ise şu şekilde: 

"Türkiye, kadınların şiddetten ve ayrımcılıktan korunması için hazırlanan İstanbul Sözleşmesi'ni, Avrupa Konseyi üye ülkeler arasında ilk olarak, 2012 yılında imzalamıştır. Tüm yetkili kurumları İstanbul Sözleşmesi'ni koruması ve kararlıkla uygulamaya geçirmesinin gerekliliğine inanıyoruz"  (Sputnik)


YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • Barış

  26 Temmuz 2020 10:41
  1 0
  Koçu anladık ne olduğu belli, sabancıya ne oluyor. Demek ki SAKIP SABANCI öldükten sonra bunlarda yoldan çıkmış. Nerde adana ya cami yaptıran sabancılar ner de bunlar. Evimde çok şükür koçun hiç bir ürünü yok bundan sonra sabancının da olmayacak. Sizde almayın aldırmayın.
 • can

  25 Temmuz 2020 23:09
  1 0
  Kadınları bu uyduruk laik sistem hayatlarından ediyor beşerin uydurduğu yasalarla kadınları asla koruyamazsınız kısasta hayat vardır.
 • vatandaş

  25 Temmuz 2020 22:58
  4 0
  ulan varya bunlar böyle söylüyorsa bu anlaşmadan derhal acilen vazgeçilmelidir....
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Copyright © 2021 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;