SİYASET

Karayılan'dan itiraf gibi açıklamalar: HDP'nin adayları...

Tarih
20 Haziran 2018
İzlenme
Kişi

HDP adaylarının ve siyasetlerinin belirlenmesinde esas merkezin PKK'nın sözde liderleri olduğunu gösteren önemli bir röportaj daha yayınlandı.

Terör örgütü PKK’nın Kandil’deki sözde lideri, teröristbaşı Murat Karayılan, yaklaşan 24 Haziran seçimleriyle ilgili HDP örgütlerine mesaj vermeyi sürdürdü. PKK'nın yayın organı ANF’ye ( Fırat Haber Ajansı) röportaj veren Karayılan, HDP için oy çağrısı yaptı. Milletvekili adaylarının seçiminde yaşanan tartışmalara yönelik mesajlar da veren Karayılan, tüm Kürt örgütlerinin HDP için ittifak yapması gerektiğini söyledi.

Karayılan’ın mesajlarının satırbaşları şöyle:

“(…) Duyduğumuz kadarıyla özellikle Şirnex (Şırnak) olmak üzere bazı yerlerde adaylar hakkında tartışmalar çıkmış. Artık o dönem aşıldı, adaylar kim olursa olsun bu halk için adayın kim olduğu değil, sonuç önemlidir. Bu yüzden herkes seçim için çalışmalıdır. Özellikle Şirnex gibi bir yerde iç tartışmalar ne olursa olsun herkes Şirnex’ın direniş geleneğine göre hareket etmeli ve bu dönemin birlik dönemi olduğunu görmeli. Herkes tüm gücüyle sonuç almak için çalışmalı. Elbette adayların şahsiyetleri ve rolleri önemlidir ama şimdi kimse aday kimdir diye sormuyor, ulaşılan sonuç önemlidir. Tabi bazılarının gönlünden farklı adaylar geçiyor olabilir bu mümkün ama şunu herkes görmeli ki bu seçimler erken seçim değil, baskın seçimdir. İlgili kurumların adaylar üzerinde tartışma yürütme gibi bir koşullarının da olmadığı biliniyor. Her şey alelacele gelişmiş zaten. Bu yüzden adayları gerekçe göstererek veya ailevi sorunları öne çıkararak kendini katmamak yurtseverlikle bağdaşmaz ve doğru olamaz.

Seçime çok az bir zaman kaldı. Şu son günler çok önemlidir. Herkes duyarlı olmalı ve sandıklara sahip çıkmalıdır…

HDP ADINA GÖRÜŞMELERİ PKK YAPIYOR

İsterdik ki tüm Kürt partileri HDP’yle bir ittifak oluştursun. Aslında bu konuda kimi tartışmalar oldu bir umut da oluştu ama daha sonra bazı partiler kendilerini çektiler. Olanları tartışmak istemiyoruz ama onların da katılmaları gerekiyor. Zaten kısmi katılacaklarını belirttiler. Yani cumhurbaşkanlığında Selahattin Demirtaş’ı destekleyeceklerini söylediler ama HDP de önemli… Böylesi bir havada kimse parti tercihlerimizi serbest bırakacağız dememeli.

İttifak konusu sadece Kuzey için gerekli değil, dört parça için gereklidir…

HDP burada kilit noktadır. Eğer HDP girerse hem Meclis'te gerçek muhalefet gücü olacak, hem de cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ikinci turda muhalefetin kazanmasını sağlayacaktır. Böyle önemli bir nokta var. İnanıyorum ki birçok çevre bu konu üzerinde düşünüyor. HDP’nin kazanması tüm Türkiye için önemlidir…"

‘DEMOKRASİ İTTİFAKI’ ÖNERİSİ DE KARASU’DAN…

24 Haziran seçimleri yaklaştıkça PKK elebaşları, örgütün yayın organlarından HDP propagandasını artırmış ve partiye izleyeceği stratejiler konusunda talimatlarını yoğunlaştırmıştı. PKK’lı Mustafa Karasu, geçen hafta HDP'nin seçim sürecinde izleyeceği çizgiyi “demokrasi ittifakı” diye tarif etmiş, aynı gün HDP’nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, muhalefete “demokrasi ittifakı” çağrısı yapmıştı.

(Aydınlık)

20 Haziran 2018

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

  • HAK DAVA

    20 Haziran 2018 17:20
    0 0
    HDP NİN PKK İLE ALAKASI YOK DİYEN ŞERESİZLER SÜRÜSÜ NEREDE ACEBAA HER ZAMAN DEMİŞİMDİR PKK=HDP HDP=PKK BİRDE ARAMIZDA BUNLARI ADAM VE SİYASİ PARTİ YERİNE KOYAN ŞEREFSİZLER YOK MU AYAR OLUYORUM UTANMAZLAR KALKIP BİRDE ŞEHİTLERİMİZ ÜZERİNDEN ALGI OPERASYONU VE DUYGU SÖMÜRÜSÜ YAPIYORLAR YAA.... ALLAH BELANIZI VERSİN
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR

Copyright © 2018 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;