DÜNYA

İzlanda'daki skandalda dikkat çeken detay

Tarih
10 Haziran 2019
İzlenme
Kişi

Konya'dan özel uçakla İzlanda'nın Keflavik Havalimanı'na giden Türkiye A Milli Futbol Takımı kafilesi, ülkeye girişleri sırasında yaklaşık 3 saat pasaport kontrolünde bekletildi. İzlandalı bir taraftar, futbolcu Emre Belözoğlu'na tuvalet fırçası uzattı. Yaşananlar 10 yıllık başka bir skandalı ortaya çıkardı.

Türkiye A Milli Futbol Takımı, 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası Elemeleri H Grubu dördüncü maçında salı günü deplasmanda İzlanda ile karşılaşacak. Mücadele öncesi dün öğle saatlerinde Konya'dan İzlanda'ya hareket eden futbolcular, uzun bir yolculuğun ardından Keflavik Havalimanı'na indi.

izlanda tuvalet fırçası ile ilgili görsel sonucu

Ancak burada İzlandalı yetkililer, Türk kafileyi prosedürleri bahane göstererek havaalanında saatlerce bekletti. Bu sırada Emre Belözoğlu, muhabirlere açıklama yaparken bir İzlandalı, futbolcuya tuvalet fırçası uzattı.

Sözcü'nün haberine göre Belözoğlu'na uzatılan fırçası, 10 yıllık başka bir skandalı daha gün yüzüne çıktı.

2009 yılında ABD'nin büyük ev eşyası üreticilerinden Amerikan Nevell–Rubbermaid şirketi tarafından üretilen tuvalet fırçalarının ABD'de 'Turk's Head (Türk kafası)' etiketiyle satıldığı ortaya çıkmıştı.

TÜRKLERİN UYARILARI SONUCU PİYASADAN KALDIRILMIŞTI

ABD'de temizlik firmasında görevli bir Türk'ün uyarısı sonucu fark edilen skandalın durdurulması için Türk-Amerikan Hukuki Savunma Fonu (TALDF) şirket yönetimi nezdinde girişimde bulunmuş ve 2008'de 90 ülkede 6.5 milyar dolarlık ev eşyası satışı gerçekleştiren Rubbermaid yönetimi yaptığı inceleme sonucunda, "Bu etiketleme bize ait değil. Ama biz tüm pazarlama ekiplerimizi ve satış yaptığımız süpermarketleri bu tün tanımlamanın kullanılmaması konusunda eğiteceğiz" sözü verilmişti.

Newell-Rubbermaid tarafından üretilen ve 'Turk's Head (Türk kafası)' ismiyle satılan tuvalet fırçaları ABD'deki Türklerin uyarıları sonucu piyasadan kaldılmıştı.

Şirkette çalışan bir Türk'ün uyarısı sonucu fark edilen skandal ABD'de faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşu Türk-Amerikan Koalisyonu avukatları Bruce Fein ve David Saltzman'ın çabalarıyla önlenmiş ve Rubbermaid'ten 'Türk Kafası' isminin üründen çıkarılması, ürünün piyasadan çekilmesi ve gelecekte bu ismin kullanılmaması sağlanmıştı.

 

Türk kafası' etiketiyle satılan tuvalet fırçası

Rubbermaid'in Hukuk İşlerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı John Stipancich ise TALDF'a ürünü piyasadan çektiklerini belirttiği cevabında, pazarlamacılar ve toptancılara ciddi uyarılarda bulunacağı konusunda söz vermişti.

Yaşanan gelişmelerin üzerinden 10 yıl geçmesine rağmen halen alışveriş sitelerinde 'Turks Head Toilet Bowl Brush' adıyla fırça satışı bulunuyor.


YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • hursit dilaver 1

  10 Haziran 2019 15:28
  0 0
  Tabı bunları bilmek için hafıza lazım. Bana inanmazsaniz 0 ZAMANKİ yeni istanbul yazarı…RAUF TAMERe s0run. Ç00k iyi bilir. bizim futb0lcuların p0p0larını açtırarak uyuşturucu aranmasına ç0k kızmıştık. Ülkede kıyamet k0ptu. Aynısını rövanşta biz yapalım dedik. Ne planlar yaptık. Ama 0 gun gelip te uçaktan inen galiba alman millileriydi, çiçekler, davul zurnalar, öpüp sevmeler, danslarla karşıladık. böyleyiz vesselam.
 • hursit dilaver 2

  10 Haziran 2019 15:27
  0 0
  ALMANLAR öyle mahcup 0ldular ki, başlarını kaldıramadılar da. AAAH BİZ BU TURKLERE NE KÖTU YAPMIŞIZ dediler.biz de bunları bu kadar uzduğumuz yeter, utandılar barı daha fazla utanmasınlar maçı da verelim de m0ral bulsunlar dedik ve maçı da vermiştik. Ve de kazanmalarına rağmen hala pişmanlıkla gittiler tabi. Tesellisi de maçı kazanmaları 0ldu.bizim fazla uzulmeyin dememizden yani..
 • hursit ilaver 3

  10 Haziran 2019 15:26
  0 0
  Gel zaman git zaman aynısının benzeri izlandada yaşandı. Aynı tepkiyi verdik.Ancak fark, bu sefer mesela tvnetden lik0ğlu,0nlara aynısını yapmıyalım utansınlar derken,cem kucuk de aynısı yapalım dedi bugun..BEN BİLİRİM izlandalilar gelinceye kadar asıp keseriz de aynen 85-90larda 0lduğu gibi. BİZ BUYUK MİLLETİZ, UTANDIRALIM 0NLARI DEYİP, ÇİÇEKLE, BÖCEKLE, kılıç kalkanla karşılıyalım deriz badi ekreminden de barış çiçekleri alırlar. Fırsat kaçar mı.
 • istanbullı

  10 Haziran 2019 13:58
  0 0
  Bunu devletimiz ,hükümetimiz ve vatandaşımız biliyordu da niye dava açıp suc duyurusunda bulunmadılar ?? yazıklar olsun bize
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR

Copyright © 2019 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;