GÜNCEL

İşte milli gururumuz Habras

Tarih
27 Aralık 2018
İzlenme
Kişi

türkiye'nin savunma sanayii atılımlarında her gün milat gibi gelişmeler yaşanıyor.  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açılışını yaptığı Harp Başlığı Raylı Sistem Dinamik Test Altyapısı HABRAS’ta nefesler tutuldu.

2 bin metre uzunluğu ile Avrupa'nın çift raylı en uzun test hattında ilerleyen bir tonluk bomba, hem ses hızını aştı hem de ulaştığı hız ile bir metrelik çelik donatı ile güçlendirilmiş beton hedefi başarıyla deldi."TARİHİ BİR AN"

Saatte bin 850 kilometre hıza ulaşan MK-84 genel maksat bombası, bir metrelik çelik donatı ile güçlendirilmiş beton hedefi deldi geçti, paramparça etti.

Testin başarıyla sonuçlandığını duyuran Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Tarihi bir ana şahit olduk. Savunma sanayimiz için önemli bir başarıya daha imza atıldı” dedi.

Ses hızını aşan HABRAS çelik kaplı betonu deldiAÇILIŞ ERDOĞAN İLE

Milli olarak geliştirilen silah sistemlerinin dinamik etkinlik testlerini yapmak için Konya Karapınar’da TÜBİTAK SAGE tarafından kurulan HABRAS, 31 ekimde açılmıştı. Açılışa katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha önce yüksek maliyetlerle yurt dışında yapılan testlerin ilkine şahitlik etmişti. Bu testte 113 kilogram ağırlığındaki delici sınıf minyatür bomba harp başlığı başarıyla hedefe ulaşmıştı.

Ses hızını aşan HABRAS çelik kaplı betonu deldi

SAVUNMA SANAYİNDE BİR İLK

Savunma Sanayii'nde elde edilen ivme, bu bölümün her alanında kullanılıyor. Silah ve mühimmat ile son dönemde yerlilik standardını envantere kazandıran Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı eldeki imkanları da farklı yönlerde kullanıma geliştirerek alınan başarı oranını daha da artırıyor. Buna en güzel örnek Genel Maksat Bombası'nın kullanım alanı oldu.

Ses hızını aşan HABRAS çelik kaplı betonu deldiHABRAS’ta Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank’ın katılımıyla yeni bir test gerçekleştirildi. Taşıyıcı kızak ile birlikte bir ton ağırlığa sahip kısmi delici özellikteki MK-84 genel maksat bombası, savunma sanayinde bir ilke imza attı.

MK-84, ray üzerinde ses hızının yaklaşık 1.5 katına ulaştı. Saatte bin 850 kilometre hıza erişen MK-84, bir metre kalınlığa sahip çelik donatı ile güçlendirilmiş beton hedefi başarı ile deldi.

Ses hızını aşan HABRAS çelik kaplı betonu deldi 

SOSYAL MEDYADAN DUYURDU

Başarılı testi, Bakan Varank, sosyal medya hesabından duyurdu. Twitter’dan açıklamalarda bulunan Varank, “Sn. Cumhurbaşkanımızın açılışını yaptığı TÜBİTAK SAGE HABRAS Altyapısı'nda tarihi bir ana daha şahit olduk. Yapılan testte yaklaşık 1 tonluk mühimmat, ses hızının 1.5 katında hızlandırılarak hedefe ulaştı. Savunma Sanayimiz için önemli bir başarıya daha imza atılmış oldu.” ifadelerini kullandı.

Ses hızını aşan HABRAS çelik kaplı betonu deldiTESTLER DE MİLLİLEŞTİ

HABRAS’ın yapımına 2017 yılının Haziran ayında başlandı. 31 ekimde açılışı yapılan HABRAS’ta, milli olarak geliştirilen silah sistemlerinin üretim aşamasındaki etkinlik testleri, seri üretilen mühimmatların kafile kabul testleri ve Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından yurt dışından satın alınan silah sistemlerinin operasyonel koşullardaki farklı hedefler üzerindeki etkinlikleri test ediliyor.

GİZLİLİĞİ KORUNDU

HABRAS'ın gizliliği de en az proje kadar başarılı bir seviyede oldu.

HABRAS öncesinde yurt dışında gerçekleştirilmek zorunda kalınan testler, ev sahibi ülke tarafından takip ediliyordu. Testin yapılacağı ülkeden izin alınması süreci de o ülkeyle olan diplomatik ilişkiye paralel olarak ilerliyordu.

HABRAS ile birlikte bir yandan bu izin alma süreçlerine gerek kalmazken diğer taraftan testlerin gizliliği korunmuş oldu. HABRAS benzeri altyapılar ABD, İngiltere, Fransa, Almanya gibi kendi silah sistemlerini geliştiren az sayıda ülkede bulunuyor.

 


YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

  • Mehmet cabbar

    28 Aralık 2018 03:23
    0 0
    Maaşallah düşmanlar korksun dostlar sevinsin . Yalnız, Bildiğim kadarıyla bu bombayı " nüfuz edici bomba" diye üretiyorduk. Bu farklı bir bomba mı yoksa aynı bombanın haberini güncelleyip terör betonuna bir ikaz veya seçim öncesi bir yatırımmı ?
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;