GÜNCEL

İşte karanlık Oda TV'nin kapatılma sebebi

Tarih
07 Mart 2020
İzlenme
Kişi

Türkiye düşmanlarının menfaatine çalışan haber sitesi görünümlü kaos bülteni karanlık Oda TV geçtiğimiz günlerde, Libya'da vazife başındayken şehit olan MİT mensubunun kimlik bilgilerini ifşa etmişti.

Milli İstihbarat Teşkilatı'nda gizli kalması gereken, kimlik ve cenaze bilgilerini Türk kamoyu ve dünyaya servis eden ODA TV'nin ilgili çalışanları savcılık kararı ile polis tarafından gözaltına alındı.

Gözaltına alınan isimler hakkında tutuklama kararı çıkarılırken, siteye de erişim engeli getirildi. Başta Kemal Kılıçdaroğlu olmak üzere birçok muhalif siyasetçi ve medya mensubu, ODA TV'ye yapılan muamelenin haksız olduğunu dile getirmeye başladı.

Olayın aslının ne olduğu ve hangi kanuna istinaden hareket edildi ortaya çıkınca, muhalif medya ve siyasilerin oluşturmaya çalıştıkları algı da boşa çıkmış oldu.

ODA TV'nin yaptığı, gizli kalması gereken MİT bilgilerini ifşa etmek olarak değerlendirildi.

soner yalçın ihanet ile ilgili görsel sonucuPeki bu suçun cezası nedir?

6532 numaralı, 'DEVLET İSTİHBARAT HİZMETLERİ VE MİLLÎ İSTİHBARAT TEŞKİLATI' kanununda geçen ifadeleri aynen naklediyoruz:

“MADDE 27 ‒ Millî İstihbarat Teşkilatının görev ve faaliyetlerine ilişkin bilgi ve belgeleri, yetkisiz olarak alan, temin eden, çalan, sahte olarak üreten, bunlar üzerinde sahtecilik yapan ve bunları yok eden kişiye dört yıldan on yıla kadar hapis cezası verilir.

MİT mensupları ve ailelerinin kimliklerini herhangi bir yolla ifşa edenler ile MİT mensuplarının kimliklerini sahte olarak düzenleyen veya değiştiren ya da bu sahte belgeleri kullananlara üç yıldan yedi yıla kadar hapis cezası verilir.

Birinci ve ikinci fıkra kapsamındaki bilgi ve belgelerin; radyo, televizyon, internet, sosyal medya, gazete, dergi, kitap ve diğer tüm medya araçları ile her türlü yazılı, görsel, işitsel ve elektronik kitle iletişim araçları vasıtasıyla yayımlanması, yayılması veya açıklanması hâlinde; 9/6/2004 tarihli ve 5187 sayılı Basın Kanununun 11 inci maddesi ile 4/5/2007 tarihli ve 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunun 4 üncü ve 6 ncı maddeleri hükümlerine göre sorumlulukları belirlenenler ile bunları yayanlar hakkında üç yıldan dokuz yıla kadar hapis cezası verilir.

Bu Kanun kapsamındaki görev ve yetkilerin kullanılmasını engelleyenlere üç yıldan beş yıla kadar, ihmal veya suistimal suretiyle önleyenlerle yükümlülüklerini yerine getirmeyenlere iki yıldan dört yıla kadar hapis cezası verilir.

Söz konusu fiillerin MİT mensuplarınca işlenmesi hâlinde verilecek ceza üçte biri oranına kadar artırılır.”


YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

  • Birisi

    08 Mart 2020 13:57
    0 0
    Siteye erişim yasağı kaldırılmış. Yakında da tutuklananlar serbest kalır mı? Bu durumda yaptıkları yanlarına kâr kalmış olmaz mı? Tutuklama kararına itiraz edenlerin yaptıklarına bakmak lazım, mevzu kendileri olunca da aynı şekilde basın özgürlüğünü savunuyorlar mı? Bazı kanunlarda acilen değişikliğe ihtiyacımız var sanki.
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;