GÜNCEL

İşte herkesin merak ettiği sorunun cevabı! Aklınızdan geçenler karşınıza nasıl reklam olarak çıkıyor?

Tarih
14 Ekim 2021
İzlenme
Kişi

Arkadaşlarınızla ortamda konuştuğunuz bir konunun ansızın internetteki öneri reklamlarında karşınıza çıktığına şahit olmuşsunuzdur. Hatta hiç konuşmasanız bile elinize sürdüğünüz kremin reklamlarına denk gelmişsinizdir. Teknoloji gizlilik uzmanı Robert Ghouls Reeve de bir hafta annesinde kalırken kullandığı diş macununun, evine geri döndükten sonra sosyal medyada reklamlarının önüne çıkmasının ardından açıklamada bulundu.

Farkına varmadan paylaştığımız verilerden sonra ilk olarak sosyal medya uygulamalarının bizleri dinlemediğini bilmemiz gerekiyor. Uygulamalarımız; telefonlarımızdan kimliğimiz, konumumuz ve demografi bilgilerimiz de dahil olmak üzere tonlarca veri elde ediyor. Veri toplayıcılar da tam anlamıyla her noktadan veri almak için ödemeler yapıyor.

Veri paylaşımına zemin hazırlanıyor

Robert Ghouls Reeve (@RobertGReeve) | TwitterHerhangi bir markayla Twitter hesabınızın eşleştirilebileceğini bilmeniz gerekiyor. Sebebi ise iki markanın da e-posta adresinize sahip olması. Bununla birlikte telefon numaranızı vermeniz ve gizlilik politikasını kabul etmeniz de veri paylaşımı konusunda zemin hazırlıyor.
Aynı zamanda, telefonunuz düzenli olarak başka bir telefonla aynı konumdaysa not alınıyor ve düzenli olarak iletişim halinde olduğunuz insanların ağı da yeniden oluşturulmaya başlanıyor.

Reklamcılar ilgi alanlarınıza ve tarama geçmişinize çapraz referans vererek çevrenizdekilerle satın alma geçmişinizi paylaşabiliyor.

Ardından da çevrenizdeki kişilere göre farklı reklamlar gösterilmeye başlanıyor.

İlginizi çekmeyen reklamların sebebi çevrenizdeki kişiler

How does Google Ads algorithm work?Yani, sosyal medyada ilgi alanınız olmayan ürünlerin reklamı çıksa da etrafınızdaki kişilerin istediği ürünler karşınıza çıkabilir. Sonuç olarak, aslında bütün gizli verilerimizi paylaşarak en başta her şeyi kabul etmiş oluyoruz.

Yani verileriniz yalnızca sizinle değil aynı zamanda tanıdığınız veya tanımadığınız herkese karşı nasıl kullanılabileceğiyle ilgili. Üç saniye önce aklınızdan geçirdiğiniz sepetin sosyal medyada karşınıza çıkması da bundan kaynaklanıyor.


YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

  • erkan

    16 Ekim 2021 19:11
    0 0
    güzel bişey. en azından alakalı reklamlar verilmeli. çıplaklık, pornografi veye alakasız reklamdan daha iyidir. bunun kötü olduğunu sanmıyorum
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Copyright © 2021 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;