DÜNYA

İsrail'den İran'a yeni tehdit

Tarih
10 Mayıs 2018
İzlenme
Kişi

İsrail'in Suriye'deki İran'a ait birliklerini uçaklarla vurması, henüz iki taraf da resmen birbirine savaş ilanında bulunmasa da gayriresmî savaşı başlattı. Gece boyunca bombardıman altına alınan Golan tepelerinin karşısında bulunan Şam rejimi bölgelerinde İran askerleri de hedef alındı.

 

İsrail'den İran'a yeni tehdit

 

 

HAVA SAVUNMA FÜZELERİ DEVREDE

Rusya'nın rejime verdiği hava savunma sistemleriyle koruma altında bulunan bölgeler, İsrail uçak ve roketlerine karşı geldi. Rusya savunma bakanlığından yapılan açıklamada karşılık olarak yapılan atışlarda İsrail tarafından gelen füzelerin yarısından fazlasının imha edildiği belirtildi.

 

 

İsrail'den İran'a yeni tehdit

 

 

 

SINIRDAN TANK ATIŞLARI

Suriye'nin Kuneytra ilindeki yerel kaynaklardan edinilen bilgilere göre, İsrail güçleri Golan işgal altında tuttuğu Golan'dan Suriye'nin güneyinde Beşar Esad rejiminin kontrolündeki Kuneytra iline bağlı Baas ve Hadar kentine tank atışları düzenledi.

GOLAN'DA SAVAŞ ALARMI

Sabah saatlerinde uçakları piste geri çeken İsrail tarafı, operasyonun bittiğini "şimdilik" duyursa da kara kuvvetlerine bağlı tanlar ve zırhlı birlikler de saldırı pozisyonunda hazır bekliyor.

 

İsrail'den İran'a yeni tehdit

 

 

ORDUDAN AÇIKLAMA

İsrail'in kontrolü altında tuttuğu Golan Tepeleri'ndeki askeri tesislere Suriye'den yapılan roket saldırısı sonrası bu ülkede İran'a ait hedefleri vurduğunu açıklayan İsrail ordusu, Tahran'ı gerginliği artırmaması konusunda uyardı.

İsrail ordusu sözcüsü Concrius "Durumu daha da kızıştırmak istemiyoruz ancak İran'ın yeni saldırısına yanıt vereceğiz" dedi.

 

İsrail'den İran'a yeni tehdit

 

 

"İRANI UYARIYORUZ"

İsrail ordu sözcüsü Jonathan Concrius gazetecilere yaptığı açıklamada "Yüksek alarm düzeyinde ve tetikte bekliyoruz. İran'ın Suriye'deki faaliyetlerini izliyoruz. Durumu daha da kızıştırmak istemiyoruz ancak İran'ın yeni bir saldırısına karşılık vereceğiz. Güçlü bir yanıt vermeye hazırız. İranlıları uyarıyoruz" dedi.

 

İsrail'den İran'a yeni tehdit

 

 

SAVUNMA BAKANLIĞINDAN AÇIKLAMA

İsrail Savunma Bakanı Avigdor Lieberman, perşembe günü, Suriye sınırında İran ile yaşanan son gerilimin sona ermiş olmasını umduğunu söyledi. Lieberman, Tel Aviv yakınlarındaki Herzilya Güvenlik Konferansında, "Umuyorum bu bölüm sona ermiştir ve herkes mesajını almıştır." diye konuştu.

 

Suriye'deki İran güçleri perşembe günü erken saatlerde Golan Tepeleri’ndeki İsrail'in ordu karargahlarına füze saldırısı düzenlediğini bildirdi. Bu da 2011'de ihtilafın başlamasından bu yana İsrail'in Suriye'ye en ağır saldırılardan birini gerçekleştirmesine sebep oldu. Lieberman, İsrail'in, "Suriye'de İran'ın neredeyse tüm altyapısını vurduğunu" söyledi.

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR

Copyright © 2018 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;