DÜNYA

Hillary Clinton ve Donald Trump ikinci raunda çıktı

Tarih
10 Ekim 2016
İzlenme
Kişi
 ABD'deki kritik başkanlık seçiminin iki adayını karşı karşıya getiren ve münazara, Minnesota eyaletindeki Washington Üniversitesi'nde yapıldı. Hakaretlerin havada uçuştuğu tartışma, beklendiği gibi gergin bir atmosferde geçti.

CNN International'ın yaptırdığı ankete göre, iki hafta önceki münazaranın galibi Clinton, dün gece de ağır basan taraftı. 

CNN/ORC anketine katılanların yüzde 57'si münazarayı Clinton'ın, yüzde 34'ü ise Trump'ın kazandığı görüşünde.

Ancak CNN, ankete katılanların yüzde 58'inin Clinton destekçisi olduğunu belirtti.

CNN'in ilk münazara sonundaki anketinde, tartışmanın galibinin Clinton olduğunu belirtenlerin yüzdesi 62 idi. Yani Clinton'ın bu açıdan bakıldığında, 5 puan kaybettiğini söylemek mümkün.

ABD basınında yapılan yorumlarda da genel olarak Trump'ın ilk münazaraya göre daha iyi bir performans gösterdiği belirtildi.

Hillary Clinton ve Donald Trump ikinci raunda çıktı

CLINTON ÇİFTİNE MÜNAZARA ÖNCESİ BÜYÜK ŞOK

Münazara öncesinde, Trump'ın, geçmişte eski Başkan Bill Clinton'ı geçmişte cinsel tacizle suçlayan kadınlarla beraber basın toplantısı düzenlemesinin de Hillary Clinton'ın tartışma sırasındaki gerginliğini artırdığı gözlemlendi.

Hillary Clinton ve Donald Trump ikinci raunda çıktı

Söz konusu kadınlarla Facebook'tan canlı yayın yapan Trump, "Bu çok cesur dört kadın, burada olmak istedi" dedi. Kadınlardan üçü, 1978 ve 1993 yılları arasında Bill Clinton'a yönelik cinsel taciz ya da tecavüz suçlamasında bulunmuştu.

Bill Clinton, daha önceden bilinen bu suçlamaların hiçbirinden yargılanmamıştı. Ancak suçlamaların birinden sıyrılırken, kadınlardan Paula Jones'a 850 bin dolar ödemeyi kabul etmek zorunda kalmıştı.

Dördüncü kadın ise 12 yaşındayken tecavüze uğrayan Kathy Shelton'dı. Shelton'a tecavüz eden saldırganı savunan avukat ekibinde Hillary Clinton da bulunuyordu.

Kadınların hepsi Hillary Clinton ile Trump arasındaki münazarayı en ön sıradan izledi. Geçtiğimiz günlerde Trump'ın kadınlarla ilgili aşağılayıcı ve küfürlü sözler sarf ettiği bir video kaydının ortaya çıkması ABD kamuoyunda büyük tepki yaratarak, Cumhuriyetçi adayı zor durumda bırakmıştı. Trump'ın münazara öncesi düzenlediği basın toplantısıyla bu rüzgarı tersine çevirmeyi başardığı yorumları yapıldı.

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;