EKONOMİ

Fitch'ten küstah Türkiye açıklaması

Tarih
22 Mayıs 2018
İzlenme
Kişi

Amerika merkezli kredi derecelendirme kuruluşu, dövizde yaşanan hareketlenmeleri Cumhurbaşkanı Erdoğan'a bağladı.

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarının Haziran ayında yapılacak seçimlerden sonra keyfi politika yapımı ve politika öngörülebilirliğinin baskı altına girmesi olasılığını gündeme getirdiğini belirtti.

İlgili resim

Fitch ayrıca bu durumu daha zorlu küresel finansman koşullarının Türkiye'nin dış finansman ihtiyacının yarattığı kırılganlığı test edeceği bir zamanda gelmesi muhtemel olduğunu belirtti.

DÖVİZ KURLARINDAKİ HAREKETLİLİK

Raporda TL'nin Pazartesi günü yaşadığı zayıflamaya ve dolar ve euro karşısında rekor dip seviyeleri görmesine vurgu yapılırken, TL'deki değer kaybının genişleyen cari açık, çift haneli enflasyon ve politik ve jeopolitik baskılar gibi birçok faktörle ilgili olduğu belirtildi.

erdoğan dolar ile ilgili görsel sonucu

ERDOĞAN'IN AÇIKLAMALARININ ARDINDAN...

Fitch Merkez Bankası'nın (TCMB) Nisan ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında geç likidite penceresi (GLP) faizini 75 baz puan artırdığını ancak TL'nin Erdoğan'ın açıklamalarının ardından değer kaybetmeye devam ettiğine de dikkat çekti.

Erdoğan Londra'da Bloomberg TV'de yer alan konuşmasında, "Tabii ki TCMB bağımsızlığı söz konusudur. Ama TCMB bağımsızlığının gereği ile kalkıp, herhalde yürütmenin başı olan bir başkanın burada vermiş olduğu sinyalleri bir kenara koyacak hali yok. O da buna göre değerlendirmelerini yapacaktır. Adımlarını ona göre yapacaktır. Ben bunun gelecek için çok isabetli adımların atılmasına vesile olacağına inanıyorum" demişti.

Bu açıklamalar son dönemde dolar/TL'deki yükselişte önemli bir etken olarak gösterildi.

ERKEN SEÇİM KARARI

Erdoğan'ın geçen ay Cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerinin erkene çekilerek bu yıl 24 Haziran tarihinde yapılması çağrısında bulunduğu belirten Fitch seçimleri öne çekmenin, 2018-2019'un büyük bir kısmı için seçim öncesi teşviklerin mali riskini ortadan kaldırdığını da belirtti.


YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

  • HAK DAVA

    23 Mayıs 2018 09:45
    0 0
    FİTCH MİSİN YOK SA PİÇ MİSİN ULAN SOROORUSPU ÇOÇUKLARI SİZİN İŞİNİZ EKENOMİYLE SİZ HANGİ ARA SİYASET YAPMAYA BAŞLADINIZ SİZ SİYASİ PARTİMİSİNİZ YOKSA EKONOMİSTMİ ULAN HEM SİZ KİM OLUYOSUNUZDA TÜRKİYENİN İÇ İŞLERİNE VE LİDERİNE BURNUNUZU SOKUYORSUNUZ.ALIN BU SAÇMA SAPAN YORUMUNUZUDA SİKTİRİN GİDİN KAFİRLER SÜRÜSÜ SİZİ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR

Copyright © 2018 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;