GÜNCEL

Erbakan Hoca'nın yol arkadaşı Refah Partisi eski Milletvekili Şaban Bayrak 6'lı masa ve Saadet Partisi'ni topa tuttu

Tarih
05 Temmuz 2022
İzlenme
Kişi

12 Eylül darbesinde 2 kez cezaevine girip işkence gören, 28 Şubat'ta da cezaevinde yatan Refah Partisi eski Milletvekili Şaban Bayrak sabah.com.tr'ye konuştu. Bayrak, "12 Eylül'de hedef Necmettin Erbakan hocamızdı, 15 Temmuz'da ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dı. Hala da Erdoğan'ı iktidardan indirmek için uğraşıyorlar. 15 Temmuz darbe girişimi Allah göstermesin başarıya ulaşsaydı, 20-30 yıllık kazanımlarımızın hepsi çöpe giderdi. Memleket Suriye gibi felaketi yaşardı." dedi. Bayrak, Saadet Partisi'nin bugün izlediği siyaseti de eleştirdi, "Saadet Partisi'nin bu CHP ile 6'lı masada olmasından hiç memnun değilim. CHP ile ittifak yapılabilir ama bu CHP ile değil. 15 Temmuz darbe girişiminde halkın verdiği mücadeleyi itibarsızlaştırmaya çalışan, darbe girişimine 'Tiyatro' diyenler ile ittifakı asla doğru bulmuyorum, esefle kınıyorum." ifadelerini kullandı.

"EŞİM HALA 12 EYLÜL DARBESİNDE YAŞANANLARIN PSİKOLOJİK SIKINTISINI ÇEKİYOR"

12 Eylül'de; 1979 yılında Kayseri'de Milli Selamet Partisi il başkanı iken düzenlenen 1401 Hicri Yürüşü'ne katıldıkları için, dönemin Milli Selamet Partisi Necmettin Erbakan'dan emir alarak devleti yıkıp şeriat düzenini getirmek suçlarından ceza aldığını belirten Şaban Bayrak, gördüğü işkenceleri şöyle anlattı:

12 Eylül'de Milli Selamet Partisinin merkez ilçe başkanlığını yapıyordum. 12 Eylül darbesi yapıldı, 1981'in Ocak ayında bizi de evimizden aldılar, götürdüler. Evimize geldiklerinde oğlum ve kızım küçük; ağlaşıyorlar. Askerler süngü ile gecenin ikisinde eve geldiler. Evi didik didik aradılar, suç unsuru aradılar ve gözümüzü bağlayıp bizi aldılar, gittiler. Eşim hala, bir darbe meselesi gündeme geldiğinde, psikolojik olarak çok sıkıntı çekiyor. Allah bir daha bu millet böyle bir darbe göstermesin. Şimdiki Doğumevi'nin yanında Merkez Komutanlığı Gasilhanesine koydular. Sabahına da Zincidere'ye götürdüler. Orada beni sorguya aldılar, ilk vardığımızda tabi ne olduğunu bilmiyoruz, gözlerimiz bağlı… Tecrite indirdiler, gençler, çocuklar dizili orada… Kimisi eli bağlı, kimisi yerde, beton üzerinde. Dört metreye dört metre bir yer… Sabahleyin bir tencere içerisinde çay geldi, zeytinle ekmek geldi, herkes yedi.

"9 GÜN AÇ SUSUZ VE UYKUSUZ BIRAKTILAR"

Sonra yemek yemeyecek ve uyumayacak insanların listesi geldi. Benim ismimi de okudular. Bu, tam 9 gün devam etti. Duvara asılmış, 60-70 santimetre boyutunca demir borular var, onun üzerine de ipler bağlı, herkes elini ipe geçiriyor, orada bekliyor. Uyku yok, yemek de verilmiyor, sadece su veriliyor. Ama diğerlerine yemek geliyor. Yemek ortaya geliyor, asker kapıda bekliyor biz de öyle bakıyoruz… Sağcı ve solcu gençler de asker görmeden gömleklerinin arasına birer parça ekmek koyuyor ve asker gittikten sonra o birer parça ekmeği bize veriyordu. Bu şekilde tam 9 gün devam etti.

"BİR AY BU ŞEKİLDE İŞKENCE ETTİLER"

Uyumamak ve aç durmak insanı şuursuzlaştırıyor, bizi bu şekilde sorguya aldılar. 9 günden sonra 1 ay işkence yaptılar. Hem falaka, hem çıplak gece dışarı çıkarıp soğuk suda gezdirme… Falaka için yatırıyorlar, ayaklarına tahta bağlayıp vuruyorlar. Ayakların şişip yürüyemez hale geldiğin zaman ayağa kaldırıyorlar, yere su döküyorlar, asker başında 'Zıpla' diyor. Ayaklarınıza kan oturmaması için o suyun üzerinde zıplıyorsunuz. Ondan sonra copla eline vuruyorlar, bu sefer elini yere vurdurarak kanın dağılmasını sağlıyorlar. Bir ay bu şekilde işkence ettiler.

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü

Copyright © 2022 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;