GÜNCEL

Ekrem İmamoğlu’nun hamlesine MİT'ten anında müdahale

Tarih
03 Ağustos 2019
İzlenme
Kişi

31 Mart seçimlerinden sonra en çok konuşulan konulardan birisi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu’nun verdiği “veri ve alt yapı kopyalama”talimatı olmuştu. Türkiye 1 hafta nefesini tutarak İstanbul’un “KozmikOdası” olarak görülen İstanbul Bilgi İşlem Dairesi’nde verilen mücadeleye kilitlenmişti. Bazı basın yayın kuruluşları “AK Parti dosyaları siliyor” iddiasında bulunmuş, bazıları da “İBB Bilgi İşlem Daire Başkanı Selim Karabulut canımı veririm, şifreyi vermem diyerek kopyalamaya izin vermedi” gibi ifadelerle yaşanan gelişmeleri senaryolaştırmıştı.

Önceden hazırlanmışlar

Yeni Şafak'ta yer alan habere göre; aylar sonra “KozmikOda” geriliminin perdesi aralandı. O dönem çıkan haberlerde yer aldığı gibi “canımı veririm şifreyim vermem” gibi bir diyalog olmadı ancak tam bir sinir harbi yaşandı. CHP’nin ‘kanunsuz’ girişimine karşı devlet ciddiyetiyle bir duruş sergilendi. 17 Nisan’da mazbatasını alan Ekrem İmamoğlu, bir gün sonra önceden hazırlanılmış hissi uyandıran, antetsiz-mühürsüz bir kağıtla belediye müfettişlerinden Semra Ballı ve Kaya Albayrak ile dışarıdan belirlenecek 3 uzmana İBB’ye ait tüm ve alt yapıyı kopyalama yetkisi verdi. Talimat yazısı İSKİ, İETT, Genel Sekreterlik ve Teftiş Kurulu Başkanlığı’na gönderildi.

Kapıdan geri döndüler

MİT, Emniyet ve Genelkurmay Başkanlığı gibi kurumlara ait hassas bilgilerin de yer aldığı verilere ilişkin talimat, daha Selim Karabulut’un yönetimindeki İstanbul Bilgi İşlem Dairesi’ne ulaşmadan devletin tüm birimleri alarm durumuna geçti. Verilerden daha çok alt yapının kopyalanmak istenmesinden rahatsız olan Bilgi İşlem Dairesi, ilk olarak İçişleri Bakanlığı’ndan durumu haberdar etti. İmamoğlu’nun görevlendirdiği ekip, Bilgi İşlem Daire Başkanlığı’na gittiğinde Daire Başkanı Karabulut tarafından karşılandı. Karabulut ekibe bu şekilde bir devir teslim yapılamayacağını, resmi yazına kanuna aykırı durumlar olduğunu, kuruma resmi aidiyeti olmayanlara izin verilemeyeceğini söyledi. Uyarı üzerine eli boş dönen ekip, kılıfına uydurulmuş bir yazı için çalışma başlattı. Kurum dışındaki kişilerin değişik sıfatlarla İBB’ye atanması formülü için adım atıldı.

Mahkeme kararına rağmen sürdü!

Selim Karabulut’un direnci ile kazanılan zaman AK Parti tarafından da iyi değerlendirildi. AK Parti’li isimlerin yaptığı başvuru ile İstanbul 4. İdare Mahkemesi, İmamoğlu’nun talimatının yürürlüğünü durdurdu. Mahkeme kararı çıkmadan önce kesin talimata rağmen yeni yönetimin gözüne girmek isteyen bazı çalışanlar kopyalama için ön hazırlık başlattı. Ancak Karabulut’un müdahalesi ile bu girişim de boşa çıkarıldı. Ayrıca tartışmalar sırasında bilgisayar korsanlarının olası saldırılarına karşı da güvenlik tedbirleri iki kat artırıldı.

İlk temas MİT'ten

İlk adımı boşa çıkan İmamoğlu ile ekibi veri-alt yapı kopyalama konusunda ısrarlı olunca ilk temas Milli İstihbarat Teşkilatı’ndan geldi. Uluslararası nitelikteki soruşturmalarda kurumdan hayati önemde teknik bazı destek alan MİT, olası bir sızıntının önüne geçilmesi için Bilgi İşlem Daire Başkanlığı’na bir ziyaret gerçekleştirdi. Emniyet ve TSK’dan bazı isimler de Ankara’da ilgili birimlere endişelerini dile getirdi. Bir gün sonra Karabulut, kopyalama ekibi tarafından yeniden toplantıya çağrıldı.

Ekrem İmamoğlu'na da anlattı

Bu toplantıda ekibe Milli İstihbarat Teşkilatı’ndan yapılan ziyaret aktarıncaSelim Karabulut’un durumu Ekrem İmamoğlu’na da anlatması istendi. İmamoğlu ile Karabulut başkanlık makasında bir araya geldi. Resmi yazıdaki kanunsuz durumlar ile MİT’ten yapılan ziyareti anlatan Karabulut, kritik kurumlara milli güvenliği ilgilendiren konularda sağlanan teknik katkıyı detayına girmeden aktardı. Bazı verilerin gizli kalması gerektiğini ortaya çıkması durumunda ülke açısından sıkıntı doğurabileceğini söyledi.

Eski yöneticilere zulüm

23 Haziran seçimlerinin ardından yaşanan devir teslim sonrasında İBB’de nezaket sınırlarını aşan uygulamalara gidildi. Mevcut çalışanlara suçüstü baskına gelmiş polis edasıyla davranıldı. Belediyenin değişik kurumlarına yıllarca hizmet etmiş yöneticilerin kullandığı hesaplar durduruldu. Bu yöneticilerin mail alması, kayıtlara erişimi engellendi.

Sistemde kritik bilgiler mevcut

İBB Bilgi İşlem Dairesi, Maliye Bakanlığı’ndan sonra en fazla kayıt üreten kurum. Kopyalanmak istenen verilerin içinde vatandaşların tapu kayıtları, kimlik bilgileri ve banka kayıtları da var, İstanbul’da yalnızca güvenlik kurumları tarafından bilinmesi gereken telsiz röle sisteminin detayları da. Ayrıca alt yapının kopyalanması durumunda diğer kurumlara sağlanan teknik desteğin izlerinin sürülmesi riski var. Çoklu güvenlik sistemi ile korunan veriler arasında Cumhurbaşkanlığına ait datalar da mevcut.

Kaynak : Yeni Akit 

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • hursit dilaver 3

  05 Ağustos 2019 15:06
  2 0
  İBB verilerinden aklıma ilk gelen orada BİR İŞGALE KARŞI HALKA DAĞITILACAK SİLAH YA DA GÖREVLİLERİN KULLANACAĞI, OMUZDAN ATILAN YA DA DİGER FÜZE VEYA ROKETATARLARIN SAKLANDIĞI YER. ÖNEMLİ OLAN BURALAR. yoksa belediye çalmış, adresmiş. umurumda değil.bu depolar hain eline geçerse İSTANBUL BİTER VE ANINDA HAVAİ FİŞEKLERLE TESLİM ALINIR.AMAN HA.. BU YERLERİ ŞİMDİ ÇOK DAHA İYİ KORUYUN VE DE GEREKİYORSA YER DEĞİŞTİRİN.sonra pişman olmıyalım
 • hursit dilaver

  05 Ağustos 2019 15:02
  2 0
  AŞAĞIDA 1 VE 2 DE YAZDIKLARIMI MİLLİYET GAZETESİNİN 1969-70Lİ YILLARINDA ÇIKAN ''EGEDE KURTULUŞ SAVAŞI BAŞLARKEN'' adlı kitaptan okudum.ÖYLE NANKÖRLÜK DEĞİL YANİ.yunan nasıl ankaraya kadar geldi derseniz işe böyle geldi.SİLAH DEPOLARININ ÖNEMİNİ ANLADINIZ MI..ELBET AJANİK YAPILARI DA..
 • hursit dilaver 2

  05 Ağustos 2019 14:57
  3 0
  hasan tahsin,'peki o zaman sayın valim, komutanım' deyip çıkıyor. ama gene bir silah bulup gene limana giderken tekrar yakalanıyor ve aynı durum izah ediliyor. bu sefer de tamam diyen kahramanımız MİLLET DEPOLAR ÖNÜNDE SİLAHLANMAYI BEKLERKEN,bir tabanca daha bulup, yallah iskeleye.. ve bir yunanı gebertiyor ya da yaralıyor. VE YUNANIN İSTEDİĞİ,ARADIGI BAHANE SONUCU TAA ANKARANIN POLATLISINA KADAR GELİYORLAR.
 • hursit dilaver 1

  05 Ağustos 2019 14:53
  2 0
  İLK KURŞUN KAHRAMANI HASAN TAHSİNİ HEPİNİZ Bİ,LİRSİNİZ. acep öylemi.. yunan limana çıkmış,şehre girememiş. ve bir bahane arıyor sanki.. BU ARADA BU KAHRAMAN ÇOCUK BİR SİLAH BULUP LİMANA GİDERKEN YAKALANIYOR VE VALİ_komutan katına çıkarılıyor ve AMAN SAKIN HA, ÖĞLEDEN SONRA DEPOLARDAKİ SİLAHLARI HALKA DAĞITIP TOPYEKÜN YUNANA SALDIRICAZ.ANAHTARLARI BEKLİYORUZ. BEKLE .. diyorlar.
 • KRİSTAL KOZMİK

  05 Ağustos 2019 14:28
  3 0
  BEN BUNLARA BİŞEY DEMİYORUM ASIL SUÇLU BU DOMUZLARA OY VERİPTE BU MİLLETİN BAŞINA BELA EDENLERDİR MAKARİOS EKREMDEN MAKARİOS HEYKELİ DİKMEYE DEVAM
 • dillerinden tanırız...

  04 Ağustos 2019 23:47
  6 0
  yalan ve nefret söylemli fetö ağzı maalesef doğru bilgiye galebe çalıyor...ama şükür anadolu insanı yemiyor bunu.yiyene afiyet ola. bu anlat meselesi için şu örneği vereyim manidardır.ve açıklar bunları.mart -nisan aylarında haber türke çıkan ekrem daha sonrasında 5 kamereman işten atıldı beni görüntülediler diye yayagara atmıştı ortaya.daha sonrasında doğru bilgi gün yüzüne çıkınca soruldu niye öyle dediniz diye ne dedi:) aaa ne güzel kimse işinden olmamış..(pişkin)
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;