GÜNCEL

Diyanet'ten SAR tarifesi: Umre ücretleri zamlandı

Tarih
16 Ağustos 2019
İzlenme
Kişi

Türk Lirası'nın dolar karşısında hızla değer kaybetmesi üzerine Diyanet, umre işlemlerinin Suudi Arabistan Riyali (SAR) ile yapılmasına karar verdi. SAR'ın da giderek değer kazanması üzerine umre ücretlerine zam yapıldı. Diyanet'in belirlediği 7 günlük umre ücreti 7 bin 470 TL oldu.

Birgün gazetesinden Mustafa Mert Bildircin'in haberine göre, Diyanet İşleri Başkanlığı 2019 yılı umre ücretlerini açıkladı.

Umre işlemlerinin SAR ile belirlendiği Aralık 2017’de 1.04’ten işlem gören Suudi para birimi, TL karşısında 1.50’ye ulaşınca umre fiyatları da arttı. 2017 SAR kuruna göre 5 bin TL olması gereken umre ücreti, 2019 yılında 7 bin 500 TL’ye kadar ulaştı.

SAR’ın da değer kazanması üzerine Umre organizasyonuna katılacaklardan iki kişilik odada yedi gün konaklama için 4 bin 980 SAR istendi. Aralarında Hilton, Obray ve Swiss gibi bilinen otellerin de olduğu otellerde yedi gün konaklamanın bedeli kişi başı 7 bin 470 TL olarak belirlendi.

Mekke - hac Umre organizasyonunda üç kişilik odalarda konaklamak isteyenler 6 bin 900 TL ödeyecek. Diyanet’in belirlediği daha alt sınıfta yer alan otellerde kalmak isteyen yurttaşların 4 kişilik odalar için ödeyeceği ücret de 4 bin 875 TL oldu.

BEBEK VE ÇOCUK TARİFESİ

Diyanet, umre organizasyonu kapsamında bebek ve çocukların konaklaması için de fiyat belirledi. Buna göre, 0-2 yaş arasındaki çocuklar için 975 TL, 3-5 yaş arasındaki çocuklar için 3 bin 750 TL ödenecek.

2019-2020 yılı umre başvuruları 23 Ağustos-18 Ekim arasında yapılabilecek. Umre ücretlerinin anlaşmalı bankalara belirtilen tarihe kadar yatırılmasını isteyen kurum, “Başkanlığımız Organizasyonu ile umreye gitmeyi tercih eden vatandaşlarımız tur programlarından kendine uygun olanı belirledikten sonra o tura ait banka tur kodu ücretini yatırdıktan sonra Müftülüklere müracaat ederek umre kayıtlarını yaptırabileceklerdir” açıklaması yaptı.

 


YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • vedat

  19 Ağustos 2019 08:39
  0 0
  firmaların reklamını yaparken en düşük fiyat seçeneğini yazın, ama konu bir yeri karalamak olunca en üst limitten başlayın bu yaptığınız haberdeki otel tip,niye daha ucuz olan oda tipin fiyatını yazmamışsınız? amaç ne ? diyanetimi karalamak? yoksa umre ibadetinemi gölge düşürmek
 • sedat

  16 Ağustos 2019 18:35
  0 0
  SENEYE HANGİ PARA VAR DİYANET .DOLAR YURO RİYAL SIRAYLA GİTSİN YA
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;