SİYASET

Davutoğlu AK Parti’den istifa etti: Veda ediyoruz

Tarih
13 Eylül 2019
İzlenme
Kişi

Son dönemde AK Parti politikalarına yaptığı eleştiriler dikkat çeken eski Başbakan ve AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, AK Parti Merkez Yürütme Kurulu tarafından ihraç istemiyle disipline sevk edilmesi sonrası ilk kez kameraların karşısına geçti.

Davutoğlu, Ankara’da yaptığı basın toplantısında ihraç edilmeyi beklemeden AK Parti’den istifa ettiğini açıkladı.

Davutoğlu açıklamasını Türkiye silüeti önünde yaptı.Kameraların karşısına ihracı istenen isimlerle birlikte çıkan Davutoğlu şunları söyledi: 
 

davutoğlu istifa ile ilgili görsel sonucuAziz milletimizin bütün fertleriyle hasbihal etmek ve düşüncelerimizi paylaşmak istiyoruz.

AK Parti, milletimizin yüz yıllık özleminin tezahürü olan politikalarla önemli hizmetlerde bulundu. AK Parti'nin tılsımı, ortak akla ve ahlaki tutarlılığa verdiği önemden kaynaklanıyordu. 

Ancak son yıllarda AK Parti milletimizin gönlünde taht kurmasına vesile olan söylem ve politikalardan uzaklaştı. AK Parti yönetiminin öncelik, söylem ve politikaları değişti. Demokratik siyasetin temelinde farklılıkların ifade edilmesi bulunmaktadır. 

Genel Başkanlığı bııraktığımız günden itibaren aksaklıkları sözlü ve yazılı olarak yetkili makamlarla paylaştık. Önerilerimiz dikkate alınmamasına reğmen açıklamalarda bulunmadık. Gönül kırmamaya özen gösterdik.

31 Mart seçimlerinde hem ittifak yaptığı partiye hem de rekabet içindeki partilere oy kaybetti. Daha önceki eleştirilerimizden habersiz olan tabanımız bizleri de sorguluyordu.

Niyetimiz bölmek değil, partimizin kurucu ilkeler çerçevesinde yenilenmesine imkan sunmaktı.

Konuşmalarımıza önyargısız şekilde bakıldığında hiçbir hakaretin olmadığı görülecektir. Sözlerimiz açık, tespitlerimiz net, tavsiyelerimiz saimimi. 

"Partimiz, sayın Cumhurbaşkanımız, davamız" dememize rağmen, ihanet, bölücülük gibi ifadelere maruz bırakıldık ve bedel ödemekle tehdit edildik.

Samimi insanların isimleri video kliplerinde değil milletin gönlünde yaşar.

Bizi unutturabilmek için iki seçim sürecinin yaşandığı dönemde genç-yaşlı, kadın-erkek, zengin-fakir, doğulu-batılı milyonlarca vefakâr AK Partilinin hakkına girdiler.

Bir siyasi parti için en ağır kararları içeren bu metin, birçok tutarsız ifadeler barındırıyordu. İhraç tebligatı, İlkelerden koptuğunu açık bir şekilde ortaya koymuştur.

AK Parti'nin kurucu iddialarından, ilkelerinden vazgeçtiği gün olarak tarihe geçti.

15 Temmuz direnişini organize etmiş il başkanlarımızı ihraç etmek çok vahim bir karardır.

Eleştirilerimizi dikkate almak yerine ihraç kararına gerekçe kılan yönetim, tarih önünde bunun hesabını verecektir.

Mevcut AK Parti yönetimi, 18 yıl önce kurulan AK Parti'yi tasfiye etmiştir.

Dar bir kadronun kontrolüne girmiş AK Parti'nin sorunlara çözüm bulma imkanı kalmamıştır.


İhracı istenen herkes istifa etti

İhracı istenen diğer isimler, eski AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, eski Sakarya Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün, eski İstanbul Milletvekili Abdullah Başçı, eski İstanbul İl Başkanı Selim Temurci ile eski Ankara İl Başkanı Nedim Yamalı da partiden istifa etti.

Yeni istifalar bekleniyor

Davutoğlu'yla birlikte hareket eden çok sayıda siyasetçinin de istifa etmesi bekleniyor.

Davutoğlu, geçtiğimiz günlerde kurmaylarıyla yaptığı uzun toplantılarla bundan sonraki yol haritasını şekillendirmişti. 

 

Independent Türkçe

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;