GÜNCEL

Çok sayıda haber sitesi ve sosyal medya hesabına erişim engeli kararı

Tarih
06 Ağustos 2019
İzlenme
Kişi

Ankara 3. Sulh Ceza Hakimliği, Jandarma Genel Komutanlığı’nın talebi ile haber siteleri hakkında ve bazı sosyal medya hesapları hakkında erişim engeli kararı aldı.

Erişim engeli kararı alınan siteler arasında 'Etha', 'Bianet', 'Fersude', 'Kızılbayrak' gibi siteler bulunurken, HDP'li vekil Oya Ersoy'un da sosyal medya hesabına erişim engeli getirildi.

Kararda yer alan adreslerden biri olan haber sitesi bianet.org'un hangi haberlerine erişimin neden engellendiği ise mahkeme tarafından belirtilmedi.

Mahkemenin bu son kararı ile birlikte, Kasım 2000'den bu yana yayın yapan bianet’teki en az 200 bin habere erişim engelleniyor.

EYÜBOĞLU: TÜM SİTEYE ENGELLEME KARARI ALINMIŞ

Karara itiraz eden, bianet’in avukatı Meriç Eyüboğlu konuya ilişkin şu ifadeleri kullandı:

"Daha önce farklı hâkimlik kararları ile bianet'te yayımlanan haberlere yönelik erişimin engellenmesi kararları verilmişti. Bu kararların tamamına itiraz ettik, sonrasında Anayasa Mahkemesi’ne taşıdık.

İki başvurumuzda da Anayasa Mahkemesi verilen sansür kararlarının basın özgürlüğünü ihlal ettiği sonucuna vardı. Diğer başvurularımız halen mahkemenin önünde.

Ancak önceki engelleme kararlarında, başvuru (şikâyet) konusu yapılan habere erişim engellenmişti. Oysa şimdi ilgili hâkim, habere değil tüm siteye erişimi engelleme kararı vermiş, üstelik bu denli büyük bir sansür kararını hiçbir gerekçeye dayandırma gereği duymamış.

'MAHKEMEDEN SOMUT BİLGİ ALAMADIK'

Mahkemeye yaptığımız başvuruda da somut bir bilgiye ulaşamadık. Ancak kararın 16 Temmuz yani Gezi duruşmasından iki gün öncesine ait olması, erişimi engellenen adresler arasında gezi duruşması sırasında düzenli paylaşımlarda bulunan adreslerin bulunması (ki bu adreslerin bir kısmı Gezi duruşması dışında herhangi bir paylaşımda bulunmayan URL adresleri) Jandarma Genel Komutanlığı tarafından yapılan ihbarın (!) Gezi davasıyla ilgili olduğunu düşünmemizi sağladı.

bianet ile ilgili görsel sonucuOysa bu denli büyük bir sansür kararını, kararın muhatapları olarak tahmin ve varsayımlarla öğrenmeye, anlamaya, açıklamaya çalışmamız ne denli hukuki bir işlemle karşı karşıya olduğumuzun da açık göstergesi

Binlerce haberin yer aldığı bir haber portalının, Jandarma Genel Komutanlığı’nın başvurusu üzerine başkaca hiçbir araştırmaya gerek kalmadan kapatılıyor. Bu kararı verenler gerekçe dahi belirtmiyor. Bu durum en hafif ifadesiyle hukuk skandalı... Keza bu karar ifade özgürlüğüne, basın özgürlüğüne yönelik büyük bir saldırı, büyük bir müdahale... Hukuk garabeti." (Sputnik)


YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • KRİSTAL KOZMİK

  07 Ağustos 2019 11:12
  2 0
  SEN BU ÜLKEYE HAKARET EDEKSİN KÜFÜR EDECEKSİN İFTİRA ATACAKSIN MONTAŞ VE ASPARAGAS HABER YAPACAKSIN HUKUK GARABETİ OLMAYACAK AMA ENGEL GELİNCE HUKUK GAREBETİ OLACAK HİÇ BİR MAHKEME ELİNDE DELİL OLMADAN BÖYLE BİR KARAR ALAMAZ HAKİM NE YAPSIN SAVCI NE YAPSIN DOSYANIZ OLMUŞ KAFAM GİBİ SEN GİT BAKALIM AYNI HABERLERİ AMERİKADA YAP GÖRELİM
 • hursit dilaver

  07 Ağustos 2019 10:57
  1 0
  söyleyin SPUTNIK'e dingillik etmesin. biz rusyayı da , hurriyeti de , ifade haklarını da biliriz. bunu bizim medyadan bunlara söyliyecek aslan parçası y0k dı mı.. ayıp. ayıp. devamlı t0kat yiyip ezilin 0 kadar işte.
 • hursit dilaver

  07 Ağustos 2019 10:55
  2 0
  beyler,ulkenin beka ve buyuk bir savaşa gireceğimiz bu gunlerınde,bu sitelerle ulkeye hainlik ve casusuluk yapacak siteleri,değil kapatmak. sahiplerini de k0ntr0l altına alalım.y0ksa savaş anında her hainliği yaparlar.AYRICA S0N HAREKATTA, HAREKAT MERKEZİ 0LAN YERİN YANAN İŞİKLARINA KADAR PENCERE ALTINDAN YAYIN YAPILMIŞTI.ulan bu ne dingillik. YA 0 BİNA SIZIN HABERİNİZLE HAVADAN B0MBALANSAYDI.bizimkilerde de hata var tabi. k0ntr0l k0muta merkezi camının altında ne işi var,medyanın
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2019 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;