GÜNCEL

CHP'li Tanal'dan Trump hakkında suç duyurusu

Tarih
18 Ekim 2019
İzlenme
Kişi

CHP'li Tanal, Suriye'nin kuzeydoğusunda başlatılan Barış Pınar Harekatı öncesi Cumhurbaşkanı Erdoğan'a mektup gönderen ABD Başkanı Trump hakkında 'Cumhurbaşkanına hakaret', 'Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni, Devletin kurum ve organlarını aşağılama' gerekçesiyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

Trump hakkında gerekli soruşturmanın yapılarak cezalandırılması istemiyle kamu davası açılmasını talep eden Tanal dilekçesinde, "Trump’ın mektubunun Kızılderililere karşı işledikleri suçlarla anılan, sığır çobanı olarak bilinen kovboyların üslup, tutum ve davranışları"nı akıllara getirdiğini söyledi.

Gazete Duvar'ın aktardığı habere göre Tanal’ın suç duyurusu dilekçesinde, 'Kabadayılık etmeyin', 'aptallık etmeyin' sözlerini içeren mektupta Trump’ın diplomatik nezaketten uzak, son derece çirkin kaba ve küstah bir dil kullandığı belirtildi. Mektubun ayrıca ekonomik tehditler içerdiği hatırlatıldı.

'TRUMP’IN AYRICALIĞI YOK'

Mahmut TanalTanal, dilekçesinde TCK’nın 3. maddesinin 2 numaralı fıkrasının, "Ceza Kanununun uygulamasında kişiler arasında ırk, dil, din, mezhep, milliyet, renk, cinsiyet, siyasal veya diğer fikir yahut düşünceleri, felsefi inanç, milli veya sosyal köken, doğum, ekonomik ve diğer toplumsal konumları yönünden ayrım yapılamaz ve hiçbir kimseye ayrıcalık tanınamaz” maddesine dikkat çekti.

Dilekçede, ‘Adalet ve kanun önünde eşitlik ilkesi’ dikkate alındığında kanun önünde herkesin eşit olması gerekliliği ifade edilerek, "Donald Trump’ın farklı bir muameleye tabi tutulması düşünülemez" denildi.

Dilekçede, Erdoğan’a gönderilen mektupta kullanılan dilin devlet adamına yakışmayan bir üslupla yazıldığı ifade edilerek, şöyle denildi:

"Şüphelinin sözleri, devlet adamı, halkın oylarıyla seçilmiş başkan ciddiyetinden ziyade, Kızılderililere karşı işledikleri suçlarla anılan, sığır çobanı olarak bilinen kovboyların üslup, tutum ve davranışlarını akıllara getirmektedir. Şüpheli tarafından kullanılan ifadeler, Türkiye Cumhuriyeti’ni ve Türk milletinin birliğini temsil eden Cumhurbaşkanı’nın onur, şeref ve saygınlığını zedeler niteliktedir. Şüphelinin kaleminden çıkan ifadelerle Türk milletine, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne, devletin kurum ve organlarına hakaret edilmiştir. Bu nedenle şüphelinin kullandığı ifadeler dolayısıyla 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun ilgili 299 ve 301. maddelerine göre cezalandırılması gerekmektedir." (Sputnik)


YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • hursit dilaver

  18 Ekim 2019 21:40
  0 0
  sağol mebusum. bu CHP çok hain . seni bir türlü bakan yapmadı. o kadar TOMA LARA ÇIKTIN, ZAMAN GAZETESİNİ KOLLADIN AMA BU CHP VAR YA. SENİN KIYMETİNİ BİLEMEDİ. İYİ Kİ SEÇİMDE TORBALARIN ÜSTÜNE OTURDUN DA SEÇİMİ VERMEDİK. SAYENDE..YOKSA EKREM BEY SEÇİLEMİYECEKTİ. SANA MİNNET BORCU VAR. ÖDESİN BAKALIM.
 • kulo

  18 Ekim 2019 14:20
  2 0
  bu arkadaş eski Yalova kaymakamı değil miydi? Kendi ülkesinde bile bu arkadaşa dair, malum kaymakam için verilen itibar ortadayken, Trump hakkında yaptığı suç duyurusunda kendisine ne çeşit bir fantastik ifade yakıştırırlar acaba. merakla bekliyorum. (bir öneri: kim fuckar bu fuckarayı)
 • Mehmet

  18 Ekim 2019 13:54
  3 0
  Eli değmişken bir suç duyurusu da kendi hakkında versin Devletin polisine başkanına hakaret eden kendisi değildi sanki
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;