DÜNYA

BM'den Suriye'de ateşkes kararı

Tarih
24 Şubat 2018
İzlenme
Kişi
Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) Suriye'de bir ay "insani ateşkes" kararı aldı. Kararda, Suriye genelinde insani yardımların “güvenli, engelsiz ve sürdürülebilir” bir şekilde ulaştırılabilmesi ve “durumu ağır hasta ve yaralıların” tahliye edilebilmesi için tüm taraflardan “gecikmeden” çatışmaları en az 30 gün durdurmaları talep edildi. 

Rusya'dan Doğu Guta için ateşkese veto

İsveç ve BMGK şubat ayı dönem başkanı Kuveyt tarafından hazırlanan karar tasarısı Konsey'de oylamaya sunuldu. 

BM Güvenlik Konseyi'nde oy birliğiyle kabul edilen tasarı ile Suriye'ye insani yardım ulaştırılabilmesi ve özellikle rejimin kuşatması altında bulunan Doğu Guta'daki durumu ağır hasta ve yaralıların tahliyesi için en az bir ay insani ateşkes kararı alındı. 

Kararda, Suriye genelinde insani yardımların “güvenli, engelsiz ve sürdürülebilir” bir şekilde ulaştırılabilmesi ve “durumu ağır hasta ve yaralıların” tahliye edilebilmesi için tüm taraflardan “gecikmeden” çatışmaları en az 30 gün durdurmaları talep edildi. 

Kararda ayrıca özellikle rejimin kuşatması altında olan insani durumun “alarm verdiği” Doğu Guta'da da dahil Yarmuk, Fua ve Kefraya'da kuşatmanın kaldırılması talebinde bulunuldu.

 

 

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • hursit dilaver 2

  25 Şubat 2018 14:04
  0 0
  bakın SALİH MUSLİMİ ALMANLAR VERDİRMEYECEK. biz de ahlayıp,pofliyacağız. afrinde de harekatı durdurun diyecekler.dertleri guta ,esed işid değil, SADECE TURKİYE..BU İKİSİ LİBYAYI DA ,İTALYANLARLA BERABER batırmıştı.şimdi almanı yanına almış.çek cumhuriYETİ DENİZ YÜCELİ vermeyecek ve BİZ DENİZ YÜCEL İÇİN PİŞMAN OLACAĞIZ.bir daha almanyaya saf ve iyiniyetli insanlar GÖNDERMEYİN.İŞTE GÖRÜYORSUNUZ
 • hursit dilaver

  25 Şubat 2018 14:01
  0 0
  bu karar sedece turkiye için alıdı. fransa ve almanya zaten son gunlerde vıyaklıyordu.doğu gutada ölen sünniler kimsenin umuru değil,teşvik bile görür. oradaki sünnileri aslında iran bombalıyor. batı da ölen müslimse teşvik ediyor. BİZ BU DENİZ YÜCEL İTİNİ NİYE VERDİK. ORDA REHİN EDİLEN KİMDİ ACEP.
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR

Copyright © 2018 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;