GÜNCEL

Beştepe'de Erdoğan-Elon Musk görüşmesi

Tarih
08 Kasım 2017
İzlenme
Kişi
 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bugün önemli bir konuğu var.

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Tesla'nın kurucusu Elon Musk ile bir araya geldi.

İkilinin görüşmesi 16:00'da başladı.

Beştepe'de Erdoğan-Elon Musk görüşmesi

Beştepe'de Erdoğan-Elon Musk görüşmesi

Erdoğan- Elon Musk görüşmesi sona erdi. Görüşmede ise neler konuluşduğu merak konusuydu. Görüşmenin detaylarını Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın anlattı.

TURKSAT UYDULARIN UZAYA FIRLATILMASINDA GÖRÜŞ ALINDI

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın iş adamı Elon Musk'ı kabulünde Türksat 5A ve 5B uydularının uzaya fırlatılmasının yanı sıra elektrikli otomobil meselesi, sürdürülebilir enerji, Tesla ve SpaceX firmalarıyla Türkiye'deki firmaların yapabileceği ortak çalışmalar hakkında görüş alışverişi yapıldığını söyledi.

Beştepe'de Erdoğan-Elon Musk görüşmesi

YARIN ANLAŞMA YAPILACAK

Kalın, Erdoğan'ın Musk ile görüşmesi hakkında AA muhabirine bilgi verdi. Kalın, Elon Musk'ın Türkiye’ye Türksat 5A-5B uydularının uzaya fırlatılması bağlamında geldiğini belirterek "Yarın bununla ilgili Airbus ile bir anlaşma yapılacak. O da bunun alt tedarikçilerinden birisi. Kendi SpaceX firması. Bunu konuştuk." dedi.

Türksat 5A-5B uydularının Türkiye'nin kendi ulusal uydu üretim sürecine geçişte çok önemli bir merhaleyi temsil etiğini kaydeden Kalın, "Türksat 6 uydusu da tamamen Türkiye'de üretilecek kendi teknolojik imkanlarımızla." diye konuştu.

Beştepe'de Erdoğan-Elon Musk görüşmesi

TESLA VE SPACEX'LE ORTAK ÇALIŞMALAR

Kalın, bunların yanında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın otomobil meselesini ve Tesla'yı da konuştuğunu ifade ederek şöyle devam etti:

"Türkiye’de yapılan teknolojik yatırımları, son dönemde atılan adımları da konuştuk. Elon Musk'ın şirketi büyük bir sürdürülebilir enerji şirketi aslında. Dolayısıyla yeni nesil piller, güneş enerjisi, rüzgar enerjisi gibi konuları konuştuk. Büyükşehirlerdeki trafik sorunları nasıl aşılabilir, tünel kazma, yer altından trafiğin verilmesi gibi konuları da ele aldık. Özellikle Tesla ve SpaceX firmalarıyla Türkiye’deki firmaların yapabileceği ortak çalışmalar neler olabilir, bunlar üzerinde de görüş alışverişinde bulunuldu."

Beştepe'de Erdoğan-Elon Musk görüşmesi

ELON MUSK KİMDİR

Güney Afrika asıllı ABD'li mucit ve girişimci olan Musk, Güney Afrikalı bir baba Errol'un oğlu olarak dünyaya geldi.

Elon Musk kendi kendine yazılım programlayıp kodlamayı öğrendi. 12 yaşındayken kendi yazdığı Blastar isimli oyunu tasarladı ve daha sonra bu oyunu o zamanın parası ile 500 dolara satarak bilişim sektöründeki ilk parasını kazandı.

1992'de, Kingston, Ontario’daki Queen’s University’de iki yıl eğitim aldıktan sonra ABD'nin önde gelen üniversitelerinden birisi olarak kabul gören University of Pennsylvania’da işletme ve fizik okumak için Kanada’dan ayrıldı.

Beştepe'de Erdoğan-Elon Musk görüşmesi

EKONOMİ VE FİZİK DİPLOMASI VAR

Bu üniversiteden ekonomi alanında lisans diploması alan Musk, fizik alanında da yan dal diplomasının sahibi oldu.

Kardeşi Kimbal Musk’la beraber yeni organizasyonlar için bir çevrimiçi içerik yayınlama yazılımı olan Zip2 projesini hayata geçiren Musk,1999 yılında bu girişimi 307 milyon dolar nakit ve 34 milyon dolar hisse senedi karşılığında AltaVista'ya sattı.

Aynı yılın Mart ayında çevrimiçi finans ve ödeme servisi olan X.com’un ortak kuruculuğunu yaptı ve ilerleyen aylarda PayPal'i oluşturdu.

Beştepe'de Erdoğan-Elon Musk görüşmesi

1.5 MİLYAR DOLARLIK SATIŞ

2002 yılında bu girişimini ise 1.5 milyar dolara online alışveriş devi eBay'e sattı.

Beştepe'de Erdoğan-Elon Musk görüşmesi

SPACEX'İN KURUCUSU

Musk, belki de adını en çok duymamıza vesile olan şirketi SpaceX'i 2002 yılında kurdu. Ünlü girişimci, uzay araştırmaları yapan şirketin CEO’su ve CTO’su olarak görevine devam ediyor.

SpaceX ISS'ye bir araç gönderen ve yanaştıran ilk ticari şirket olarak tarihe geçti.

Beştepe'de Erdoğan-Elon Musk görüşmesi

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • Bülent

  09 Kasım 2017 14:34
  0 0
  Türkiye doğru yolda ilerliyor.
 • koç

  09 Kasım 2017 10:28
  0 0
  6. babayiğit olmasın
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Copyright © 2021 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;