SİYASET

Başbakan Yıldırım'ın S.Arabistan ziyareti öncesi konuştu

Tarih
27 Aralık 2017
İzlenme
Kişi
 Başbakan Binali Yıldırım, Esenboğa Havalimanı'ndan resmi ziyarette bulunacağı Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'a hareket kameralar karşısına geçti.

DEĞİŞİKLİK OLMAYACAK

Burada gündeme ilişkin değerlendirmeler yapan Başbakan, 15 Temmuz'da kanlı darbe girişimine karşı direnen vatandaşlara getirilen ceza muafiyetinde bir değişiklik olmayacağını söyledi.

ABDULLAH GÜL SORUSU

Başbakan Yıldırım, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün KHK'ya yaptığı eleştirinin hatırlatılması üzerine, "Bu konu ülkemizde birkaç gündür konuşuluyor ama bu konuşmaların hepsi boş konuşmalardır." diye konuştu.

Yıldırım, bu sözlerinin ardından ana muhalefet partisi CHP'nin darbeye karşı olup olmadığını da sorguladı.

 

Başbakan Yıldırım'ın S.Arabistan ziyareti öncesi konuştu

Söz konusu maddenin sadece 15 Temmuz darbesine karşı direnen vatandaşları kapsadığını ifade eden Yıldırım, "Hiçbir düzeltme yapılmayacak, dilinde falan da bir sorun yok. Düzenleme, 667-668'deki düzenlemedeki kullanılan hukuki terimlerin tamamen aynısıdır. Darbe zamanı yapılmış bu düzenleme hiç konuşulmuyor, ona yapılan küçük bir ilave, sivillerin de o darbede karşı koyan, darbecilerle mücadele eden sivillerin de korunmasını esas alan bir ilave yapılmıştır. O zaman gündem olmayan, sorun olmayan şey bugün neden gündeme taşınmıştır; bunu anlamak mümkün değil." diyerek değişiklik olmayacağının altını çizdi.

Yıldırım'ın açıklamasından öne çıkan başlıklar şöyle:

"KİMSE BAŞKA TARAFA ÇEKMESİN"

"Darbeyi önlemek adına memleketin, milletin geleceği yönünde durumdan vazife çıkaran vatandaş varsa ki oldu 15 Temmuz gecesi, milyonlar sokağa indi. Bu insanları korumak bizim boynumuzun borcudur. Aksi halde darbelere göz kırpmak anlamına gelir. Darbelere karşı vatandaşın kararlı duruşunu, cesaretini kırmak anlamına gelir. Mesele doğru zeminde ele alınmalıdır. Yapılan düzenleme darbe teşebbüsü ve akabinde meydana gelen olayları önlemek için sokağa inen, hayatına ortaya koyan vatandaşlarımızı korumaya yönelik bir düzenlemedir. Mesele bu kadar açık ve nettir. Kimse başka bir tarafa çekmesin.

 

"NİYE BU DARBEYE KARŞI ÇIKTINIZ DEMEKTİR"

Bu konuşmaların hepsi boş konuşmalardır, onu açıkça söyleyeyim. Sebebi şu, ülkemizde bir 15 Temmuz darbesi olmuştur, 16 Temmuz günü de darbe girişimi ve akabindeki terör olayları bastırılarak milli irade hakim hale gelmiştir. Ben şunu sormak istiyorum, bu görüşlerini ifade edenler özellikle ana muhalefet partisi darbeye karşı mıdır, değil midir? Darbe zamanı millet sokağa çıkmış, resmi görevli olan, olmayan, ülkesine, bayrağına, vatanına sahip çıkan herkes bu darbeye karşı koymuştur. Dolayısıyla darbeye karşı koyan vatandaşlarımızın kanuni koruma altına alınmasından daha doğru bir şey yoktur. Buna karşı çıkmak demek vatandaşlarımıza 'Niye bu darbeye karşı çıktınız' demektir."

"CHP'NİN KAFASI KARIŞIK"

Muhalafetten gelen tepkilerle ilgili konuşan Başbakan; "CHP'nin belli ki darbe konusunda kafa karışıklığı devam ediyor. Başından beri bu darbe teşebbüsüne bir türlü inanmamıştı ve aynı tutumunu belli ki sürdürüyor. Ana muhalefet partisi böyle davranmakla şehitlerimizin kemiklerini sızlatıyor, gazilerimizi ve yakınlarını fevkalade rahatsız ediyor. Bu tutum ve davranış asla kabul edilemez." dedi.

 

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

  • veli

    27 Aralık 2017 09:46
    0 0
    fitne cikarmak icin ugrasan bir grup var. Sanirim Apo ya parti kurmasi icin kiskirmak icin. ser cephe uyumuyor
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;