DÜNYA

Akkuyu'dan casus çıktı!

Tarih
21 Haziran 2018
İzlenme
Kişi

Akkuyu Nükleer Santrali’nin Yönetim Kurulu Üyeliği de yapmış olan ve Rusya’nın en büyük devlet enerji şirketlerinden Inter RAO’nun üst düzey yöneticilerinden biri casusluk suçlamasıyla gözaltına alındı

 Karina Tsurkan ile ilgili görsel sonucu

Rusya’nın gözaltına aldığı Karina Tsurkan, Romanya ile Rusya arasında casusluk krizine sebep oldu. Kadın bürokrat geçen yıla kadar Akkuyu Nükleer Anonim Şirketi’nde yönetim kurulu üyesi olarak da görev aldığı bildirildi. Akkuyu Nükleer AŞ’nin 2017’deki genel kurulunda Karina Tsurkan’ın yerine yönetim kuruluna Hasan Cüneyd Zapsu üye olarak atanmıştı. Vedomosti gazetesinin haberine göre, Rus güvenlik makamları, FSB operasyonu sonrası gözaltına alınan ve “yabancı ülke vatandaşı” olduğu belirtilen 43 yaşındaki Tsurkan’ın ismi açıklanmayan bir yabancı ülke için casusuluk yaptığını iddia ediyor. Hem Rus hem de Romanya medyası bu ülkenin Romanya olduğu iddialarını gündeme taşıdı.


Karina Tsurkan ile ilgili görsel sonucu

20 yıl hapsi istenecek

Zanlı hakkında 10 ila 20 yıl arasında hapis istenebileceği vurgulanıyor. Inter RAO’nun sitesinde, Tsurkan’ın Rusya vatandaşlığının olduğu bilgisi veriliyor. Inter RAO elektrik enerji şirketinde ticaret müdürü olarak görünen Tsurkan’ın Romanya istihbarat servisiyle ilişkilendirildiği iddiaları medyaya yansıdı. Bu gözaltıyla ilgili olarak Rusya Enerji Bakan Yardımcılarından birinin ofisine de FSB tarafından baskın yapıldığı haber veriliyor. Tsurkan’ın şirket web sitesinde yer alan biyografisinde Moldova’da bir üniversiteden mezun olduğu, 2010-2011 yıllarında şirketin Moldova, Ukrayna ve Romanya ile ilişkilerinden sorumlu olduğu vurgulanıyor. 2017 yılında ise Akkuyu nükleer santralini inşa eden şirketin yönetim kurulunda görev yaptığı belirtiliyor. Daha önce medyaya yansıyan haberlerde Akkuyu Nükleer AŞ’nin 31 Mart 3017 tarihli genel kurulunda Karina Tsurkan’ın yerine yönetim kuruluna, ABD’de yaşayan işadamı Hasan Cüneyd Zapsu üye olarak atandığı vurgulanmıştı.

AKKUYU ile ilgili görsel sonucu

Nisan’da temeli atıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Mersin’deki Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) temel atma törenine video konferans yöntemiyle katıldı. Akkuyu NGS, bin 200 megavatlık 4 üniteden oluşacak ve toplamda 4 bin 800 megavatlık kurulu güce sahip olacak. Ülkede kaynak çeşitliliği sağlayarak enerji arz güvenliğine katkı verecek Akkuyu NGS, işletmeye alındığında Türkiye’nin elektrik ihtiyacının yaklaşık yüzde 10’unu karşılayacak. Akkuyu NGS’de, inşaatın en yoğun olduğu dönemde yaklaşık 10 bin kişi, 60 yıllık işletme döneminde ise 3 bin 500 kişi çalışacak. Halen, dünya genelinde 31 ülkede 450 nükleer santral işletme halindeyken 55 nükleer santral inşa halinde bulunuyor.

 

Kaynak: Vatan Gazetesi


YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR

Copyright © 2018 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;