DÜNYA

ABD'nin Kudüs'te Büyükelçilik açılışına Gazze'den tepkiler!

Tarih
14 Mayıs 2018
İzlenme
Kişi

ABD İsrail'in kuruluş yıldönümünde Tel Aviv'de bulunan büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma kararını gerçekleştirirken İsrail bugün kutlamalar düzenliyor.


Kudüs'te yapılacak olan açılışa ABD Başkanı Donald Trump video konferans yöntemiyle katılacağını bildirirken kızı Ivanka Trump ve damadı Jared Kushner Kudüs'teki törende bulunacak. Kudüs'teki törene ABD Hazine Bakanı ve Dışişleri Bakan Yardımcısı da törende olacak. Çoğu Avrupa Birliği (AB) temsilcisi törende yer almayacak, İsrail'in yanında saf tutan Macaristan, Romanya ve Çekya temsilcileri katılıyor. Gazze'de Filistin Halkı açılışı protesto ediyor. Arap Birliği Konuya ilişkin toplanma kararı aldı. REuters'in son dakika haberine göre; Gazze'deki eylemlere İsrail askerleri silahlı müdahalede bulundu. Gazzeli yetkililer, Şehit sayısı 9'ye yükseldiğini yaralı sayısının ise 257 olduğunu belirtti.. Kudüs için #KUDÜS kampanyası oluşturuldu.Filistin Kurtuluş Örgütü ABD Büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınmasını yeni bir "Nekbe" olarak nitelediklerini belirtti. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ABD Büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınmasına ilişkin kararına twitter'dan tepkisini duyurdu. ifadelerinin ingilizce olan paylaşımında ise"#Nakba70" etiketini kullandı. Şehit sayısı 2'ye yükseldi.

ABD, Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasının ardından, Tel Aviv'deki büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma kararını gerçekleştirmek üzere harekete geçti. Bugün gerçekleştirilecek törenle açılış yapıacak. Filistin halkı ABD'nin kararını protesto etmek üzere Gazze sınırında toplandı. İsrail askerleri Filistin halkına gerçek mermilerle müdahalede bulunuyor.

Katil İsrail askerleri ateş açtı: Şehitler ve yaralılar var


ŞEHİT SAYISI 9'A YÜKSELDİ

13.39: İsrail askerinin şehit ettiği Filistinli sayısı 9'ye yaralı sayısı 257'ye yükseldi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: "ABD ARABULUCULUK ROLÜNÜ YİTİRMİŞTİR"

13.10: Cumhurbaşkanı Erdoğan Londra'da düşünce kuruluşu Chatnam House'da önemli açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İsrail Filistin gerilimi Ortadoğu bölgesini on yıllardır istikrarsızlığa sürükleyen en önemli sorunların başında geliyor. Biz 1697 sınırları dahilinde, başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasının, bölgede kalıcı barış için yegane yol olduğunu hep söyledik. Bugün ABD'nin büyük elçiliğini Kudüs'e taşıma yönündeki kararını özellikle de uygulama noktasında çok çok talihsiz buluyoruz. Bu kararı bir kez daha reddediyoruz. Amerika sorunun bir parçası olmayı tercih ederek, Ortadoğu barış sürecindeki arabuluculuk rolünü yitirmiştir. Bu atılan adımın insanlığın barışına hizmet etmediğini tam aksine, bölgenin ve insanlığın birbirine düşmesi için bölgeyi karıştırmak için adeta bir fitil ateşlemesi olduğunu hatırlatmak isterim" dedi.

İSRAİL GERÇEK MERMİLERLE SALDIRIYOR

12.44: İsrail askerleri, ABD'nin Kudüs'te büyükelçilik açmasını protesto etmek için abluka altındaki Gazze sınırında düzenlenen gösterilere katılan 2 Filistinliyi şehit etti, 165 Filistinliyi gerçek mermiyle yaraladı.

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Han Yunus kentinin İsrail sınırı yakınlarında düzenlenen gösterilerde 21 yaşındaki Enes Hamdan Kıdeyh ile Gazze'nin kuzeyindeki Cibaliye bölgesi sınırındaki gösterilerde 29 yaşındaki Musab Yusuf Ebu Leyla isimli iki Filistinlinin İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu şehit edildiği belirtildi.

Öte yandan Filistin Kızılayından yapılan yazılı açıklamada Gazze Şeridi'nin İsrail sınırında düzenlenen gösterilerde şu ana kadar 165'i gerçek mermiyle olmak üzere, şarapnel, gaz kapsülleri ve göz yaşartıcı gaz nedeniyle 257 Filistinlinin yaralandığı kaydedildi.

 

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR

Copyright © 2018 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;