SİYASET

Sevilay Yılman : Zarrab davası, AK Parti’ye ne kaybettirdi?

Tarih
14 Aralık 2017
İzlenme
Kişi
Yazar
Sevilay Yılman
 HİÇBİR şey! Evet yanlış okumadınız. Başlıktaki sorunun net cevabı bu! Üstelik bu cevap benim gözlemlerim neticesinde oluşan bir cevap da değil! Bu bir bilimsel tespit! Ciddi bir kamuoyu araştırma şirketi tarafından yapılan bir yoklamanın sonucu. Araştırmanın tamamını sizlerle paylaşmayı isterdim ama maalesef onu yapamıyorum; yakında açıklanır diye tahmin ediyorum.

Ama gördüm... Hatta benim gördüğümü Türkiye kamuoyuna mal olmuş birbirinden kıymetli isimler de gördü. Ve o gördüğümüz araştırmanın sonucuna göre de AK Parti seçmeninin neredeyse yüzde 90’ı, başaktörü Zarrab olan ABD’deki davanın Türkiye’yi uluslararası arenada tamamen zora düşürmek gayesiyle sahnelenen bir oyun olduğuna inanıyor ve bu oyuna asla gelmeyeceğini üzerine basa basa belirtiyor...

Dedim ya, “Keşke tamamı elimde olsaydı”... Zira gerçekten çok ama çok ilginç bir araştırma. Daha doğrusu tuhaf. Şöyle mesela... Sorulan soruya göre AK Parti seçmeni Zarrab’ın iddia ettiği gibi rüşvet verdiğine yüzde yüz inanıyor... Yani, “Evet işin içinde rüşvet var!” diyor. Ve rüşvet aldığı iddia edilenlerin de kesinlikle yargılanması gerektiğini söylüyor ama“Türkiye’nin işi bu” diyor. “Eğer bir yargılama yapılacaksa bunu Türkiye yapmalı, ABD değil” diyerek noktayı koyuyor!

Özetle değerli okurlarım... Başta FETÖ olmak üzere muhaliflerin ve muhalif basının söz konusu dava üzerinden en büyük beklentileri Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ve AK Parti’nin kendi tabanında itibar ve güven sarsıntısı geçirmesiydi. Gözlerimle gördüğüm söz konusu araştırmadan hareketle bu beklenti içerisinde olanlar üzülecekler ama şunu çok net söylemeliyim: “Haberiniz olsun... Değil 5-10 puan, 1 puan bile düşme yok AK Parti’nin oy oranında!”

Bu arada, söz konusu araştırmadan haberdar olmama vesile olan kişi de muhalif partinin bir üyesi. Yani iktidar mensubu ya da sempatizanı değil. Daha önce hiç tanışmamıştık. Bir davette tesadüfen karşılaştık ve nasıl oldu, boşluğuna mı geldi bilmiyorum, aralarında benim de olduğum insanlara telefonundaki bahsettiğim bu araştırmayı gösterdi ve tek tek okudu. Çok ilgimi çekti tabii bir gazeteci olarak...

Habertürk
14 Aralık 2017

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR

Copyright © 2018 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;