GÜNCEL

Nagehan Alçı : CHP’nin belgeleri AK Parti’yi yıpratır mı?

Tarih
05 Aralık 2017
İzlenme
Kişi
Yazar
Nagehan Alçı
 1 hafta oluyor. Geçtiğimiz salı günü CHP Genel Başkanı KemalKılıçdaroğlu grup toplantısında ortaya çok büyük iddialar attı. Peki bu bir hafta içinde söz konusu iddialarla ilgili kamuoyunu ikna edebildi mi? İstediği etkiyi yaratabildi mi? İktidar partisine ve Cumhurbaşkanı’na amaçladığı zararı verebildi mi? Gündemi sarsabildi mi?

Bu soruların hiçbirinin cevabının CHP’yi tatmin etmediği açık. Belgelerin ne olduğuyla ilgili muğlaklık ilk günkünden de fazla. Madem elindekilerden emin, neden aynı gün bu belgeleri basınla paylaşmadı Kılıçdaroğlu? Neden grupta gösterdiği belgelerle savcılığa teslim ettiklerinin aynı olduğuna kamuoyunu ikna edemiyor?

 

NEGATİF SİYASETE DÖNÜŞ

Öncelikle stratejiyle ilgili tespitlerim:

CHP yıllarca negatif siyaset yaptı. Ortaya bir şey koymak yerine var olanı yıkmayı hedefleyen, olumsuz bir dil kullandı. Bu tutumunu 7 Haziran seçimlerinde ve referandum kampanyasında değiştirmişti. Olumlu ve yapıcı bir siyaset benimsemişti. 7 Haziran’da beklediği sonucu alamadı ama referandumda biraz da kendi ismini geride tutmasının da etkisiyle sonuç aldı. Şimdi belge siyasetiyle yeniden negatif yaklaşıma döndüğünü ilan ediyor. Bu kemik CHP tabanının alışık olduğu bir şey, ancak böyle bir tarz-ı siyasetin CHP’nin o tabanının dışına çıkmasını engellediği ortada. İnsanlara itici geliyor.

 

BUNDAN DAHA KÖTÜ BİR ZAMANLAMA OLABİLİR Mİ?

İkinci temel nokta, bu belgelerin açıklanmasıyla ilgili bariz zamanlama hatası. ABD’deki Zarrab davası Türkiye’yi sıkıntıya sokacak şekilde devam ederken eşzamanlı olarak bu belgelerin çıkmasının tesadüf olduğuna CHP tabanını bile ikna etmek zor. Nitekim hangi partiye yakın olursa olsun, kime sorsam belgelerin Amerika’dan geldiğine inanıyor. Kısacası CHP kendi eliyle “gayri millilik” tartışmasında kendi kalesine gol atacak şekilde su taşımış oldu.

FAZLA BEKLENTİ TATMİNİ ZORLAŞTIRIR

Bence üçüncü yanlış da karşılayamayacağı kadar çok beklenti yaratması. “Az sonra” taktiğiyle elinde büyük bombalar olduğu imajı çizdi. Bu da kamuoyundaki merakı artırdı. Merakı artırırsanız insanları ikna ve tatmin etmeniz zorlaşır. Nitekim “Beklediğimiz tepkileri veriyorlar, daha fazlasını açıklayacağız” gibi çıkışların ardından ortaya elle tutulur bir şey koyamamaları tam da böyle bir etki yarattı.

Habertürk
5 Aralık 2017

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR

Copyright © 2018 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;