SİYASET

Nagehan Alçı : AK Parti’nin bugünkü oy oranı ne?

Tarih
23 Nisan 2018
İzlenme
Kişi
Yazar
Nagehan Alçı

TOPLUMDAKİ eğilimleri anlamak için zaman zaman güvendiğim araştırma şirketlerinin sahipleri ile görüşmeye gayret ediyorum. Özellikle seçimler yaklaşırken rakamların ne yönde olduğuna bakmak, gelişmeleri doğru okuyabilmek açısından çok önemli.

24 Haziran kararının ardından, Metropoll Araştırma Şirketi’nin sahibi Özer Sencar’a son durumu sordum. Her ay partilerin oy oranını ölçüyorlar. Bana şöyle dedi Sencar: “Ocak-şubat ve mart ayına baktığımızda AK Parti’de düzenli bir artış görüyoruz.

Kararsızlar dağıtılmadan ocakta rakam 41.4 görünüyordu, şubatta bu 42.9’a çıktı. Martta ise 44.5’e. Kararsızlar dağıldığında 44.5 yüzde 50’ye tekabül ediyor. Yani bugün AK Parti tek başına yüzde 50 bandında.”

Bu artışın bence en önemli sebebi Afrin harekâtı. Beni Sencar da doğruluyor. Bu harekâtın partiye 3 puanlık bir destek artışı sağladığını söyledi. Özer Sencar, “İYİ Parti’nin oy oranı şu aşamada kararsızlar dağılmadan yüzde 8.5, dağılınca ise yüzde 9.7; MHP’den de yüzde 4 kadar oy İYİ Parti’ye gitmiş görünüyor” diyor.

*******************

Bu seçimin kilidi kim olacak?

HER seçimin sonucunu belirleyecek bir seçmen kitlesi oluyor. 24 Haziran’da bence en kritik kesim Kürt vatandaşlar. Özellikle muhalefet açısından. 5.5 milyon Kürt seçmenin oyunu alamayan muhalefetin kazanma şansı yok.

Araştırmacılara sorduğumda, genel seçmen kitlesi içinde yüzde 18’e tekabül eden Kürt vatandaşların yüzde 6 kadarının bugün Erdoğan-AK Parti seçmeni olduğunu söylüyorlar. HDP ise yüzde 10 sınırındaki desteğini koruyor.

AKŞENER KÜRTLERİN OYUNU ALIR MI?
İşte kilit nokta burası. Acaba muhalefetin adayı bu yüzde 10’luk Kürt seçmene hitap eder mi? Daha doğrusu kim bu kitlenin desteğini alabilir? Ben açıkçası Meral Akşener’e Kürtlerin oy vermesinin çok zor olduğunu düşünüyorum. Merkez-sağ’ın daha sağında, bozkurt işaretleriyle kurultaylar yapan, teşkilatının çoğunluğu ülkücülerden oluşan ve Kürtlerin en çok zulüm gördüğü 90’ların İçişleri Bakanı. Bu psikolojik bariyerleri aşmak kolay değil...

KILIÇDAROĞLU’NA NEDEN KIZIYORLAR?
Öte yandan aday olduğu takdirde Kemal Kılıçdaroğlu’nun Kürtlerden oy alma potansiyeli Akşener’e kıyasla daha yüksek görünüyor. Ancak o noktada Özer Sencar şaşırtıcı bir şey söyledi: Yaptıkları çalışmalarda HDP tabanının Selahattin Demirtaş ve diğer partililerin tutukluluğundan sorumlu olarak Kılıçdaroğlu’nu gördüklerini saptamışlar. Dokunulmazlıkların kaldırılmasının önünü açtığı için Kılıçdaroğlu’na çok kızıyorlarmış. Akşener’in Kürt tabanda antipati yarattığı tezine katılıyor ama benzer antipatinin CHP Lideri’ne yönelik de mevcut olduğunu söylüyor. Ben Özer Bey’in bu analizine mesafeli yaklaşıyorum...

*****************

CHP’den akıllı bir hamle

İYİ Parti ile ilgili YSK’nın karar vermesini beklemeden CHP’li 15 vekilin bu partiye geçmesi, CHP açısından son derece doğru ve stratejik bir hamle. Her şeyden önce, seçime girememe riski olan bir partinin önünü açan konuma gelmiştir. İkincisi, bu adımla birlikte İYİ Parti tabanı, Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kaldığı takdirde CHP’nin adayına çok daha yüksek oranda oy verecektir.

Öte yandan bu hamle AK Parti’nin de hoşuna gitmiştir, zira CHP ve İYİ Parti’yi bütünleştiriyor. Yani İYİ Parti iktidar partisi tarafından tamamen CHP payandalığına itilmiş oluyor. Erken seçim tarihi açıklandığından beri YSK’ya İYİ Parti ile ilgili çağrı yapan gazetecilerden biriyim. Bu partinin gerekçesi ne olursa olsun seçime girememesi sandığa gölge düşürür, yanlıştır, seçmenin güvenini zedeler.

YSK dün İYİ Parti’nin seçime girebileceğini açıklayarak çok doğru yaptı. Böylece hem kendi itibarını korudu hem de 24 Haziran’da dürüst ve temiz seçimler yapılacağının mesajını verdi.

*************

Gül aday olur mu?

BU soruyu etrafımdaki herkese uzun bir süredir soruyorum. Vardığım sonuç şu: Abdullah Gül’e şayet CHP-İYİ Parti ve SP’nin tek ortak adayı olması için bir kuvvetli teklif giderse bunu düşünebilir. Dikkat edin, “Kabul eder” demiyorum, düşünür. Çünkü Gül risk almayı sevmeyen bir isim. Ancak şu aşamada zaten böyle bir şey söz konusu değil. Yani Gül’ün aday olma olasılığını yüzde 1’in altında görüyorum.

Habertürk
23 Nisan 2018

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

  • HAK DAVA

    24 Nisan 2018 13:53
    2 0
    KİRALIK VEKİLLERLE BU İŞLER YURUMEZ ANACIĞIM YARIN SEÇMEN SORMAZ MI Bİ SEÇİM İÇİN BİR OY İÇİN KENDİNİ SATANLARA BU VATANI NASIL TESLİM EDİCEZ NASIL BAŞIMIZA BAŞKAN SEÇİCEZ DİYE....
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR

Copyright © 2018 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;