SİYASET

Nagehan Alçı : 24 Haziran’a doğru neler olacak?

Tarih
21 Nisan 2018
İzlenme
Kişi
Yazar
Nagehan Alçı

AYLARDIR bu köşede yazdığım ve defalarca Habertürk ekranlarında söylediğim gibi Türkiye 2018 yazında seçimlere gidiyor. Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti yöneticileri erken seçim olmayacağını defalarca dile getirmelerine rağmen ben bu iddiamda ısrar ettim. Çünkü siyasi akıl böyle gerektiriyordu ve Tayyip Bey siyasi hayatında son tahlilde hep aklın yolunu seçmiş bir isimdir.

***********

ERDOĞAN AİLESİ DE BEKLEMİYORDU

HATALAR yaptığı dönemlerde bile her zaman manevra yapmasını ve siyasi aklın gereğini hayata geçirmesini bilen bir lider oldu Erdoğan. Burada da aynı şey yaşandı.

Öte yandan şurası kesin: Bu seçim kararında bir danışıklı dövüş yok. Erdoğan Ailesi dahi karara şok oldular. Çarşamba günü yayınlanan yazım üzerine aileye çok yakın bir isim beni aradı ve “Eminim, erken seçime gidiyoruz” sözümün çok iddialı olduğunu söyledi. Hatta pazar günü Erdoğan Ailesi’nin kahvaltısında da 3 Kasım 2019 seçimleri üzerinden bu meselenin konuşulduğunu ifade etti. Üzerine bir de salı günü, Bahçeli’nin önerisi üzerine Cumhurbaşkanı’nın yüzünün değiştiğini, bunu hiç beklemediğini düşündüğünü söyledi. Yani Erdoğan’ın en yakın çevresinde bile kimse bu karara hazır değilmiş.

***********

NEDEN ERDOĞAN KAZANIR?

AÇIKÇASI bu siyasal konjonktürde bana göre 24 Haziran 2018 seçimleri Tayyip Erdoğan için rahat geçecektir. Seçimi muhtemelen ilk turda kazanacaktır. Zaten hemen hemen tüm araştırma şirketleri aynı şeyi ifade ediyorlar. Son tahlilde kazananın Erdoğan olacağını söylüyorlar.

Siyasi tavrını gizlemeyen bir gazeteciyim ve 24 Haziran 2018’de oyumu Erdoğan’a vereceğim. Fakat Türkiye demokrasisi açısından bu seçimlerin daha rekabetçi ve daha zorlu geçmesini isterdim. Eski vesayet rejimi zihniyetiyle bağını tamamen koparmış, daha yenilikçi ve daha güçlü bir anamuhalefet olmasını arzu ederdim. Ancak böyle bir muhalefet, Erdoğan’ı gerçekten zorlayabilirdi.

Şimdiki muhalefet zihniyetinin ise rekabet edebilme ihtimali bile yok. Sadece Erdoğan’a oy verenler değil Türkiye’nin çok büyük çoğunluğu eski Kemalist rejim günlerine dönmek istemiyor.

 

***********

ESKİ DÜZENE DÖNÜŞ İSTENMİYOR

KÜRTLERİN ve dindar kesimin mevcut AK Parti yönetiminden şikâyetçi oldukları noktalar olsa da öncelikleri eski, zalim vesayet dönemine dönüş olmaması. Ayrıca bu iki kesim her geçen gün nüfus olarak çoğalıyor. Dindarlar içinde sekülerleşme yaşansa da sekülerleşenler de Kemalist olmuyor, yine Menderes-Özal-Erdoğan çizgisinde kalıyor.

***********

BAŞÖRTÜLÜ DEİSTLER

HATTA dindar iken sekülerleşen kesimin yani popüler tabirle “başörtülü deistlerin” klasik dindarlara göre daha anti-Kemalist olduğunu saptadıklarını söyledi bir araştırmacı bana. Bu da ilginç bir bulgu. Ailesinin acılar çektiği eski rejim günlerine dönmek istemiyor bu kesim. İYİ Parti de içine aldığı bazı radikal ulusalcı-laikçi eski askerler sebebiyle dindarları ve Kürtleri çok ürkütüyor. Bu parti CHP’nin sağ kanadı gibi algılanıyor çoğunluk seçmen tarafından. Sonuç olarak bu muhalefet tablosunda 24 Haziran 2018 bağlamında kim aday olursa olsun değişen bir şey olmaz. Kazanan Erdoğan olacaktır...

***********

CHP’NİN ADAYI KİM OLACAK?

İLK gün en güçlü adayın İlhan Kesici olduğunu ifade ettim, Kemal Bey’in kafasında olan ve birçok araştırmacının da oy potansiyeli olarak en çok şans verdiği isimdi Kesici. Ancak partinin içinden bana gelen bilgi, kararın açıklandığı çarşamba gününden beri bütün parti meclisinin Kılıçdaroğlu’nun adaylığı konusunda ısrarcı olduğu yönünde. Parti içinde yapılan yoklamaların tümünde Kemal Bey öne çıkıyor. CHP’nin istisnasız tüm üst düzey yetkilileri Kemal Bey’i istiyorlarmış.

 

Ancak yakın çevresinden duyduğum, kendisinin adaylığa hâlâ temkinli yaklaştığı. Kemal Bey yüzde 49’u kucaklayacak bir isim arıyor. Yani ben en güçlü isim olarak yine Kesici diyorum. Önümüzdeki günlerde Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve SP Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ile yine bir araya gelecek ve 1 hafta içinde ismi açıklayacak. Öte yandan Haluk Koç ve Öztürk Yılmaz’ın da aday adayı olarak yakında öne çıkacakları, CHP içinde konuşulanlar arasında...

***********

İYİ PARTİ MUTLAKA SEÇİME GİRMELİ

24 Haziran seçimlerine İYİ Parti’nin girip giremeyeceği tartışılıyor. Umarım böyle bir yanlış yapılmaz. Bunu demokrasi açısından kabul edilemez buluyorum. YSK Başkanı, Taha Akyol’un da “Saygın bir hukukçudur”dediği Sayın Sadi Güven’den böyle bir ayıba engel olmasını rica ediyorum. Bu tip engellemeler yanlıştır, sandığa gölge düşürür...

***********

HDP NE YAPACAK?

HDP ne yapacak? Aday çıkaracak mı? Çıkaracaksa bu kim olacak? Partinin bütün organlarında iki gündür bu konuşuluyor. Selahattin Demirtaşavukatları aracılığıyla karar aşamasında olunduğunu söyledi ancak bana gelen bilgiler, Avrupa’daki bütün HDP ve bağlantılı dernek ve örgütlerin bir kadın aday bulunması üzerinde durduğu yönünde. En çok öne çıkan isim Filiz KerestecioğluFiliz Hanım’ın bu yönde bir talebi ya da partinin henüz bir kararı yok ama örgütlerde ismi çok sık geçiyor. Bir yandan da HDP’nin neredeyse bütün üst düzey yöneticilerinin tutuklu olmasına reaksiyon göstermek için bir Türk adayın çıkarılması gerektiği de konuşuluyor.

Habertürk
21 Nisan 2018

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • hursit dilaver 5

  21 Nisan 2018 15:48
  2 0
  .bu ırkçı ve halkçı iktidarı zaten batının hayali, amerikanın hayali, İNGİLTERE VE FRANSANIN HAYALİ.. DİKKAT EDİN SEÇİM SONUÇLARI SAAT 09.A DOĞRU ORTAYA ÇIKINCA PKKDAN FRANSAYA, ESED NUSAYRİLERİNDEN İRAN HAŞD ŞABİLERİNE VE YUNANLILARDAN ERMENİLERE KADAR AÇ kurtlar,köpekler saldıracaktır. 15 temmuzda bunu sqavuşturduk ama şimdi hata edersek ÜLKE WYANMARA DÖNER UNUTMAYIN.allah saklasın.tek şans tayyip beydir. gerisinden allah saklasın.
 • hursit dilaver 4

  21 Nisan 2018 15:46
  1 0
  onun için NURCU CAMİA IRKÇI DİYE BAKTIGI MHPYE BU SU-I ZANNI BIRAKSIN.O FETÖ SOYSUZUNUN BURADA SÖZCÜLÜĞÜNÜ YAPAN GAZETESİNİ DE BIRAKSIN. VEBALİ AGIRDIR.zaten bu AKP de ne zaman bunlara kayyum atayacak derdim ama geçti artık.işte FEYZİ EFENDİNİN ISTİHRACIYLA İŞARET EDİLEN 2018 YILI ANIDEN GELDİ İŞTE. bu zafer mi olacak hezimet mi.BU GAFİLLER, HAİNLERİN KANDIRMALARINDAN ETKİLENİP YANLIŞ BİR KARARA VARMALARINI ÖNLEYİN
 • hursit dilaver 3

  21 Nisan 2018 15:14
  1 0
  bu hesapça MHP ırkçı değilmiş demek. doğrudur. milliyetçi mukaddesatçı bir partidir. bu parti,ükeye, ülke için 5000 şehit vermiştir. ben geçende CİGERLERİNE POMPA İLE HAVA BASILARAK ŞEHİT EDİLEN SÜLEYMAN ÖZMENİN KABRİNE GİTTİM.piyer lotide. 2 adım ötesinde de MUSTAFA BİLGİ yatıyor. kabirleri bayraklı.gidin bütün ülkücüler adına onlara fatiha okuyun ve ülkücülere teşmil edin
 • hursit dilaver 2

  21 Nisan 2018 15:10
  1 0
  ANCAK ŞİMDİ HALKÇILARLA IYI PARTİNİN ORTAKLIĞI OLURSA BU ÇOK TEHLİKELİDİR.İYİ PARTİDE TÜRKÇÜ ADI ALINA GİZLENİP IRKÇILIK YAPAN SÜPER LAİK BİR GRUP VAR VE PARTİYİ ELE GEÇİRİYOR.unutmayın ve ciddiye alın. yıl 2014 ulke tv sıradışı TURGAY GÜLER ve ahmet akgünüz.videoyu dinleyin görün.İYİ partıdeki o ülkücu koray aydın şimdi daha iyi düşünsün..
 • hursit dilaver

  21 Nisan 2018 15:08
  1 0
  beyler dikkat edin,youtubda prof ahmet akgündüzle 4 yıl kadar önce yapılan bir röportaj var. kısaca. 2018 yılı islamın zafere ulaşacağı yıl denilmiş.ayrıca HALKÇILARLA IRKÇILAR BERABER OLUP İKTDARA GELDİĞİNE BU ÜLKE KOMUNİST BİR REJİME GİDER DENİLİYOR. söz bediüzzamanın sözü..referandumda CHPnin adayı MHPli ekmekçiydi. yani halkçı ve ırkçılar birleşmişti. ama bir arıza çıktı ki yani MHP ırkçı değil ki, başarılamadı bu.
 • habib uyar

  21 Nisan 2018 12:25
  1 0
  Nagihan hanım çok renkli yazınızın CHP ile ilgili bölümüne gelice,artık CHP lilerde Kemal beyden kurtulmanın yolunu bulmuşlar.son anda bir aksilik olmazsa...
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR

Copyright © 2018 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;