SİYASET

Melih Aşık : CHP İnce’liyor?

Tarih
15 Ağustos 2014
İzlenme
Kişi
Yazar
Melih Aşık
15 Ağustos 2014...

Muhalif 6 milletvekilinden sonra dün de CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce basının önüne çıkıp Genel Başkan’ı topa tuttu. Örneğin; Grup Başkanvekili’ydi ama Cumhurbaşkanı adayının kim olduğunu televizyon ekranlarından öğrenmişti... Seçime çatı adayla gidilmesinin katılımı düşüreceği, bunun de Recep Tayyip Erdoğan’ın ilk turda seçilme şansını artıracağı çok basit bir matematik gerçekti. Ancak bu gerçeği Genel Başkan’a bir türlü anlatamamıştı... Hem parti ile kan uyuşmazlığı olan birini aday gösterip hem de partililere “Sandığa tıpış tıpış gideceksiniz” demek olacak şey değildi... Hiçbir partilinin aklına gelmeyen biri kimin önerisi üzerine aday gösterilmişti?
Ekmeleddin İhsanoğlu’nu aday göstermekle risk aldığını söyleyen Genel Başkan şimdi o riskin bedelini ödemeliydi, o da muhalifleri beklemeden kurultayı kendisinin toplamasıydı. Aksi takdirde daha fazla yıpranmış olurdu.
Muharrem İnce bunları söylerken Genel Başkan’ın “Ekimin 2. ya da 3. haftasında seçimli kurultay için” düğmeye bastığı haberleri kulislere yayılıyordu.
Kurultay toplanırsa Muharrem İnce genel başkanlığa aday olur mu?
Dünkü basın toplantısında bu soruya, “Bizde aday olunmaz, aday gösterilir” yanıtını verdi. Tercümesi; arkamda yeterli desteği görürsem aday olurum, idi. Peki, CHP genel başkanını değiştirirse sorunlar çözülür mü? O yönde adım atılır sadece. Sorunlar tabanın yani halkın taleplerine uygun bir parti yapısı ve siyaset inşa edilerek çözülür. İnce bu görevler için ilk akla gelen isimlerdendir.

Milliyet

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR

Copyright © 2018 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;