POLEMİK

Melih Aşık : CHP ile koalisyon!

Tarih
27 Mart 2015
İzlenme
Kişi
Yazar
Melih Aşık

27 Mart 2015

Seçim sonrasında bir AKP - CHP koalisyonu ihtimali CHP’nin üst yönetiminde ciddi ciddi tartışılıyor. Ve uygulanabilir görülüyor. Genel Sekreter
Gürsel Tekin’in birkaç gün önceki demeci boşuna değildi. Ne demişti:
“HDP’nin güçlenmesini isteriz”
CHP’nin hesabına göre eğer HDP barajı aşarsa AKP Meclis’te çoğunluğu kaybedecek, o takdirde bir AKP - CHP koalisyonu gündeme gelecektir.
CHP kendini böyle bir koalisyona hazırlıyor. O kadar ki...
Kemal Derviş, Nevruz konuşmasından bir gün önce
CNN ekranında, AKP - CHP koalisyonunun açılımı yürütebileceğini, kendisinin de böyle bir koalisyonda görev alabileceğini söylüyor. Ve dün Kılıçdaroğlu ile yaptığı görüşmeden sonra CHP’nin muhtemel iktidarında bakanlığı kabul ettiği açıklanıyor.
Peki AKP seçimde çoğunluğu bulamadığında gider de MHP veya HDP ile koalisyon yaparsa ne olacak? Sanırız bu ihtimal üzerinde fazla durulmuyor. Hoş, sürece katkı konusunda da CHP’nin HDP’den fazlası var eksiği yok!
AKP cephesine gelince... Cumhurbaşkanı’nın “Süreci askıya alın” talimatıyla sürece ara verildi. Neden? Anketlerde AKP’den MHP ve HDP’ye oy kaydığı görülüyormuş... HDP’nin barajı aşması durumunda başkanlık hayali suya düşecek olan Erdoğan, bu süreçte HDP’yi itibarsızlaştırıp baraj altında bırakmak için çalışacakmış... Oy piyasasında işler kızıştı.

Milliyet

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR

Copyright © 2018 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;