GÜNCEL

Mahmut Övür : Savaş uçağı yapmamız nasıl engellendi?

Tarih
09 Haziran 2018
İzlenme
Kişi
Yazar
Mahmut Övür

Seçim meydanları hayli hareketli... Cumhurbaşkanı ve milletvekili adayları, Ramazan olması nedeniyle iftardan sahura kadar süren yoğun bir çalışma yürütüyor. Her iftar sofrası büyük buluşmalara yol açıyor.
Önceki gün Kültür ve Turizm Bakanı, İstanbul 3. Bölge birinci sıra adayı Numan Kurtulmuş'un onur konuğu olduğu iftardaydım. Kurtulmuş, baba dostları eski AK Parti Milletvekili Prof. Dr. Türkan Dağoğlu, eşi Prof. Dr. Temel Dağoğlu ve oğlu Rebi Dağoğlu'nun verdikleri ve çok sayıda işadamının katıldığı iftarda kısa bir konuşma yaptı. Bölgemizin yeni bir bölyönet tehdidi altında olduğunu belirten Kurtulmuş, sözü Türkiye'nin son günlerde yaşadığı ekonomik kuşatmaya getiriyor ve şöyle diyordu:
"Ekonomimizde faz değişikliği yaşanıyor. Güçlü üretim anlayışını esas alan bir ekonomiye doğru ilerliyoruz. Özellikle stratejik endüstrilerdeki desteklerin Türkiye ekonomisini ne noktaya getireceğini bilen bazı güçler bundan rahatsızlık duyuyor. Üreten değil satın alan bir ülke olmamız isteniyor. Son yaşananlar Türkiye'ye ekonomik olarak diz çöktürmek için birilerinin yaptığı manipülasyonlardır." 
Bakan Kurtulmuş, bu ekonomik kuşatmanın yeni olmadığını, 1940'larda uçak, 1961'de araba yaptırmayanların 1978'de de savaş uçağı yaptırmadıklarını belirtiyor ve çok çarpıcı bir ayrıntı veriyordu: "Şunu söylemeliyim; dün akşam o dönemi yaşamış bir abime de teyit ettirdim. Çok net söylüyorum, yıl 1978, Türk Uçak Sanayi A.Ş. şimdi TAİ olan kuruluşumuz TUSAŞ, savaş uçağı yapmak üzere antlaşma imzalayacak. Dünya çapında Alman, Fransız, ABD ve İtalya firmaları katılmış. İtalyanlarda karar kılınmış. Ankara'da imza töreni yapılacak. Tam o sırada Türkiye'nin karanlık odasından bir telgraf gelmiş ve TUSAŞ'ın o zamanki genel müdürü ODTÜ'nün hocalarından Mehmet Aktürk'e 'bu antlaşmayı imzalamayın, vazgeçin' talimatı verilmiş. Eğer, Türkiye 1978'de kendi uçağını yapabilseydi bugün ABD ile F-35'i 'alacak mıyız almayacak mıyız' tartışmasını yapmayacaktık. Manzara son derece açıktır."

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • Nusret

  11 Haziran 2018 11:46
  0 0
  İftar veren Aile efradını detaylı yazıp reklam yapmasaydınız iyiydi.
 • As1

  10 Haziran 2018 12:06
  1 0
  Hersey Vatan icin Lagalibe ILLALAH Allah Erdogani ve arkalarini Korusun
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR

Copyright © 2018 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;