SİYASET

Ersoy Dede : CHP’nin Kargo Merkezi Açmazları

Tarih
25 Mayıs 2015
İzlenme
Kişi
Yazar
Ersoy Dede

25 Mayıs 2015

Kemal Kılıçdaroğlu CHP Genel Başkanlığı’na atandığı günden beri ilk kez böylesine önemli bir açılım yaptı ve ‘proje’ açıkladı.. Eski CHP’nin ideolojik ve mezhepsel dar bakış açısından kurtulup da siyaset arenasına projelerle gelmeye başlamış olmasını önemsiyorum. Bu CHP için tarihsel önemde bir adım.. 

Kabul etmemiz lazım ki, bu biraz da bizim sayemizde oldu..  Hep biz demiyor muyduk; ‘... pozitif siyaset yapın, projeler üretin, kavga edeceğinize çözüm üretin, ‘yaptırmayız’ üzerinden değil, ‘şunu yapacağız’ üzerinden argüman oluşturun vs...’ diye.. Yaptı adamlar.. Hakkını yemeyelim. Yaptı da, yanlış yaptı.. Ama olsun.. Bu daha ilk deneme.. CHP’nin kurulduğu günden bu yana ilk kez milletin önüne projeyle çıktığını varsayacak olursak, buna da başarı gözüyle bakmamız lazım.. 

Gelin biraz daha yakından bakalım isterseniz CHP’nin ‘proje’ olarak sunduğu kargo merkezine.. CHP’nin yapmayı taahhüt ettiği yerin neresi olduğunu, Kılıçdaroğlu dahil kimse bilmiyor. Türkiye haritası üzerinden yapılan projeksiyon eğer gerçekçi ise öngörülen yer Kayseri ile Malatya arasında bir yer olmalı.. Yani en yakın kıyının Akdeniz olduğunu kabul edecek olursak, daha düşünme aşamasında çöktüğünü ilan edebiliriz.. Uluslararası ticaretin tarihi boyunca lojistik üs olarak liman kentlerini tercih ettiğini düşünecek olursak, o dünyaca ünlü tüccar ülkelerin Kılıçdaroğlu’ndan öğrenecek çok şeyi olduğunu söylemeliyiz.. (istihza ediyorum. Şaka yani. Ciddiye alıp da şimdi çıkmasın başımıza).. 

Yakın vadede, İzmir’de Çandarlı, Karadeniz’de Zonguldak-Filyos ve Akdeniz’de de Mersin için yapılan liman yatırımları, zaten Türkiye’yi transfer ve ticarette merkez ülke yapacak önemde.. Orta Anadolu’da, kıyıdan uzak bir yerde hangi akla hizmet böyle bir istasyon kurmaya kalkıyorsunuz ki siz?. Gemilerle İskenderun’a gelen hangi yükü kaç vagon tren taşıyacak da Malatya’daki kargo merkezine getirecek?. Hiç akıl işi mi?..  Şangay’dan Bakü’ye süren 55 günlük seyahatin, CHP’nin kargo merkezi projesiyle 15 saate ineceğine inandırmış biri Kılıçdaroğlu’nu mesela.. Bu mümkün.. Ama ancak ve ancak uçakla.. Eğer taşınan bir ambar yükü değil de bir kaç valizse, 15 saatte gidebilir..  Zira Malatya Kargo Merkezi’ne bir yükün gelebilmesi için önce İskenderun’a inmesi lazım..  Sonra oradan dağıtımı yapılacak, gideceği adrese falan yollanacak.. Ohhooo..  Daha somut.. Mesela Buşehr’i kullandığını kabul edelim ülkelerin..  İran’ın Çin’e en uzak limanı.. Şangay’a olan uzaklığı yaklaşık 7 bin deniz mili.. Buna alternatif olarak CHP ise herhalde Türkiye’nin Çin’e en yakın limanı olan İskenderun’u önerecektir.. uzaklığı 8.500 deniz mili.. Birinin en uzağını birinin ise en yakınını aldığımızda bile durum bu..  Ki Çababar ya da Bender Abbas Limanları tercih ediliyor genellikle..  Süre nereden baksanız yarı yarıya.. 

Hele Bağdat-Köstence dedi ya Kılıçdaroğlu.. Anlamak mümkün değil.. Dikine Bağdat’tan Trabzon’a bir demiryolu çıkın.. Trabzon’dan da iki günde Köstence’ye yollarsınız ürünü.. Malatya’ya niye uğruyorsunuz ki?.. Aşkabat-Hamburg da Malatya’daki kargo merkezini kullanacakmış.. Hazar Denizi’nden, Türkmenbaşı Limanı üzerinden Don Volga kanalı ile Karadeniz’e oradan da Tuna’ya kayıp Almanya’ya doğrudan ulaşacağına Malatya’dan geçeceğini söylüyor.. Dahası.. Avrupa’nın, hemen güneyindeki İspanya ve İtalya aktarma merkezlerini kullanarak doğrudan Afrika’ya ulaşacağına Malatya’yı transfer merkezi olarak kullanacağına inanıyor..  

Bu projeyle ilgili gezi zekalı arkadaşlara da bir iki şey söylemek istiyorum.. Böylesine bir projeyle, olmayan bir kenti var etmeyi taahhüt etmek hangi kuşların göç yollarına doğrudan müdahale demektir biliyor musunuz?.. Orta anadolunun hangi hat üzerindeki ağaçlarını yok edecek baktınız mı?.. Hatırlatırım Kılıçdaroğlu’nun örnek olarak gösterdiği Güney Amerika bölgesel altyapı birleştirme projesi için dünyadaki çevreciler ayakta.. Amazon ormanlarına zarar veriyor diye Rio Plato havzasındaki tarım arazilerini katlediyor diye Amazon Nehri’ni olumsuz etkiliyor diye, küresel ısınmayı tetikleyip iklim değişikliğini hızlandırıyor diye ayakta çevreciler.. Siz öyle balıklama atlamazsanız iyi olur buna.. Ama başta da dedim ya.. İyi başladı CHP.. bir 80-90 sene sonra, yapılabilir projelerle de seçmen önüne çıkar bu gidişle.. Kalın sağlıcakla.

YeniAkit

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR

Copyright © 2018 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;