GÜNCEL

Ersoy Dede : Babalar Günü

Tarih
21 Haziran 2015
İzlenme
Kişi
Yazar
Ersoy Dede

21 Haziran 2015

Bugün Babalar Günü.. 

Yazarınızı tanıyorsunuz, böyle günlerden nefret eder.. 

Nefret etmemin temel üç nedeni var..  

1) Bu günler tamamı dini günlerdir.. 

2) Bugünlerin tamamı emperyalistler tarafından sömürge-yarı sömürge ülkelerle az gelişmiş ülkelere özellikle ihraç edilmiştir.

3) Sosyolojik olarak ve psikolojik olarak türlü adaletsizliği barındırır içinde..

Evet Babalar Günü, dini bir gündür.. Saint Joseph, Josefstag ya da Aziz Yusuf günü olarak bilinen bir dini bayramdan doğmuştur Babalar Günü.. Josefi, Josephinentag ya da Seppitag diye adlandırıldığı da olmuştur.. Aziz Yusuf, Hristiyan inanışına göre, Hz. İsa’nın dünyevi babasıdır.. Hz. Meryem’in eşi.. Yahudi toplumunda Hz.İsa, “Yusuf’un oğlu İsa” diye anılırdı.. Ortaçağ Avrupası’nda, Aziz Yusuf için anma programları tertiplenmeye başlandı.. 1870’de Papa’nın, Yusuf’u, ‘tüm kilisenin koruyucu Azizi’ ilan etmesiyle bayrama dönüştü.. Babalar Günü fikrine ilham olan günün başı böyle.. Katolikler Mart ayının 19’unda yapıyorlar bu kutlamayı. O yönüyle bugünkü Babalar Günü ritüelinden ayrılmış gibi görünse de ruhu birdir.. 

Evet Babalar Günü emperyalistler tarafından gelişmekte olan piyasalara yollanmış bir ticari bombadır.. Bakın her özel gün olduğu gibi bu özel gün de, gelenekselleşmesi ve yaygınlaşması bakımından ele alınacak olursa Amerika’dan çıkmıştır.. Aslında yukarıda bir yerlerde karar verilmiş daha sonra uygun bir hikaye monte edilerek o hikayeden doğduğuna inandırılmış dünya.. Bir Amerikan iç savaş gazisinin kızının, babasının doğum günü için yaptığı hazırlığa Amerikan kamuoyunun sahip çıkarak o kutlamaları büyütmesiyle başladığı anlatılır..  Önce 1924’te Amerikan Başkanı Calvin Coolidge sahiplenmiş, 1966’da ise Lyndon Jhonson Babalar Günü olarak tanımış.. 1972’de ise Nixon bu günü resmi tatil ilan etmiş.. Anneler Günü’nde ya da Sevgililer Günü’nde yahut bilmem ne gününde de olduğu gibi.. Niye peki?.. Çünkü (bugünün değerleriyle söylemek gerekirse) bizim gibi toplumlara cep telefonu ya da bilgisayar satmaları lazım.. Herkes Amerika’nın silah satmak için savaş çıkardığını söyler. Oysa Amerika bu dengeyi iyi gözetir. Silahı çok satmaz. Ki herkes birbirini öldürürse telefon satacak adam kalmayacağını bilir.. 

Evet sosyolojik olarak ve de psikolojik olarak türlü adaletsizlikleri barındırır içinde böyle günler..  Babalar Günü, tıraş makinesi satan elektronik eşya satıcısı için düğün-bayramdır. Tıpkı mezarlık girişlerinde buketi 5 liraya çiçek satan çingeneler için olduğu gibi.. Akşam eve elinde bir kutu pastayla gelen çocuğa geliyor da Babalar Günü, babasını maden ocağında yerin 300 metre altında bırakan yetime gelmiyor mu sanıyorsunuz?.. “Sadece babalar ve oğulları için”  diye reklamını yapıyorsunuz ya o pantolonun.. Bakıp bakıp iç geçirmiyor mu zannediyorsunuz oğlunu kaybeden bir adam.. ‘Yaşasaydı şimdi 15 yaşında olacaktı’... Huzurevinde bir Babalar Günü düşünebiliyor musunuz?.. Cezaevinde bir Babalar Günü.. 

Neyse siz bakmayın bana.. Gidin babanızla kutlayın Babalar Gününüzü.. Ben öyle konuşuyorum işte boş boş.. Kalın sağlıcakla..

YeniAkit

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR

Copyright © 2018 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;