DÜNYA

Pentagon'un Akdeniz'deki doğalgaza el koyma planı

Tarih
27 Mayıs 2018
İzlenme
Kişi

Amerikan siyasetine yön veren kuruluşlardan CSIS 78 sayfalık rapor hazırlayıp, Donald Trump'tan Türkiye’yi Kıbrıs’tan kuşatarak Doğu Akdeniz’deki enerji kaynaklarını gasp etmesini istedi.

ABD'de Başkan kim olursa olsun, kararlar Pentagon'dan gelen emirle alınıyor, alınan kararlara başkanın fikirlerinin büyük ölçüde etkisi olmuyor.

Pentagon'un Akdeniz'deki doğalgaza el koyma planıFIRAT KALKANI İLE ZEYTİN DALI HAREKATI PLANI DEĞİŞTİRDİ

Suriye’de terör örgütü PKK için tasarladığı Akdeniz’e uzanan terör koridoru projesi, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarıyla akamete uğrayan Pentagon, Türkiye’yi Kıbrıs’tan kuşatarak Doğu Akdeniz gazına el koyma amacıyla yeni talimatlar hazırlıyor.

pentagon ile ilgili görsel sonucu

"TÜRKİYE'Yİ ENGELLEYİN" TALİMATI VERDİ

Amerikan siyasetine yön veren düşünce kuruluşlarından Centre for Strategic & International Studies (CSIS), yayımladığı ‘ABD’nin Doğu Akdeniz’deki stratejik demirleyişini restore etmek’ başlıklı raporla, Trump yönetiminden bölgedeki enerji havzasını gasp etmek için tehlike olarak gördüğü Türkiye’yi engellemesini istedi.

 Pentagon'un Akdeniz'deki doğalgaza el koyma planı

KIBRIS'A ASKER ÇIKARIN, İNGİLİZ ÜSSÜNÜ KULLANIN

Washington’a Kıbrıs’tan Türkiye’yi kuşatma görevi verilen raporda; ‘Kıbrıs’a asker çıkarılması’, ‘Pentagon’un Ortadoğu operasyonlarında adadaki İngiliz üssünün kullanılması’ ve ‘Türkiye’ye karşı Doğu Akdeniz’de İsrail-Yunanistan-Kıbrıs-Mısır paktının kurulması’ önerilerine yer verildi.

78 SAYFALIK RAPOR

ABD Dışişleri Bakanlığı Yakın Doğu Masası’ndan eski diplomat Jon. B. Alterman, Dışişleri Bakanlığı Avrasya Masası’ndan eski diplomat Heather A.Conley ve CSIS uzmanları Haim Malka ile Donatienne Ruy’un kaleme aldığı 78 sayfalık raporda, ‘Türkiye’nin hizadan çıktığı’ belirtilerek bölgede yeni askeri alternatifler aranması gerektiği kaydedildi.

 

İNCİRLİK YERİNE AKROTİRİ

Trump yönetimine ‘Yunan-Amerikan ilişkilerini geliştir’ tavsiyesinde bulunan CSIS, Pentagon’un Kıbrıs’taki İngiliz üssü Akrotiri’yi kullanabileceğine işaret edildi.

Akrotiri’nin Bağdat’a 650, Rakka’ya ise sadece 350 mil uzaklıkta bulunduğuna dikkat çekilen raporda, “Kıbrıs’ta Avro-Atlantik İttifakı’nın çıkarlarını engelleyen bölünmüş statü ve adadaki Türk askeri varlığıdır.” ifadelerine yer verildi.

KIBRIS'A ASKER ÇIKART

Rumların kendilerini koruyamayacağına işaret eden CSIS, Pentagon’un Kıbrıs’a asker çıkarabileceğini kaydetti.

ABD’nin Kıbrıs’taki ekonomik yatırımlarını artırarak Çin ve Rus hakimiyetini kırabileceğine değinilen raporda, Yunanistan, Kıbrıs ve İsrail arasındaki Doğu Akdeniz’den çıkarılacak doğalgaz ve petrolün Avrupa ülkelerine sevkini öngören boru hattı projesine destek çağrısı yapıldı.

İlgili resimANKARA'YA KARŞI ENERJİ PAKTI

CSIS hem Rusya’yı hem de Türkiye’yi zayıflatacak Doğu Akdeniz gazının Avrupa’ya taşınmasını öngören İsrail projesinin güvenliğinin ABD için hayati önemde olduğunu vurgularken, raporda bölgenin jandarmalığının İsrail’e verilmesi gerektiği kaydedildi.

Darbeci Sisi’nin Mısır’ı ile İsrail’in enerji ortaklığının derinleştirilmesinin altını çizen CSIS, Beyaz Saray’dan Doğu Akdeniz’de Türkiye karşıtı bir pakt kurulmasını talep etti. İttifakın tarafları Kıbrıs Rum Yönetimi, Yunanistan, İsrail ve Mısır olarak belirlenirken, 6’ncı Filo’nun da kapasitesinin artırılarak bölgedeki güvenliği sağlaması öğütlendi.

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • HAK DAVA

  28 Mayıs 2018 08:32
  1 0
  GÖTÜNÜZ YİYORSA KENDİNİZ GELİNDE DURDURUN BAKALIM SİZİN GİBİ YAVUŞAKLAR BU SAATTEN SONRA TÜRKİYEYİ DURDURAMAZ...ULAN KAFİR OĞLU KAFİRLER AZ KALDI İSRAİLİNDE AMERİKANIN DA SONU GELİYOR ONLAR KENDİ SONLARINA CEHENENMLERİNE KOŞUYOR.GELİN ULAN GELİN CEHENNEM KÖPEKLERİ GELECEĞİNİZ VARSA GÖRECEĞİNİZDE VAR.BU MİLLET HAZIR BEKLİYOR
 • Sisi lanetullahi aleyh

  27 Mayıs 2018 17:49
  0 0
  Misir'i muslumanlar yonetmiyor. Idarede soz sahibi kıptiler ve ne idüğü belirsiz bir avuc seküler azinlik. Sisi ve avanesi alaşağı edilmezse amerika'nin bir miktar yardim parasina satilmis yönetim, himayesine girdigi emperyalist haclilarin uşakligindan kurtulamaz ve Islam cografyasinin daha cok basini agritir..
 • hursit dilaver

  27 Mayıs 2018 14:58
  3 0
  muharrem agbiye s0rarsanız yaşasın YURTTA SULH CİHANDA SULH tabi. denizde ve karadaki haklarını ver s0nra barış de.. işte CHPnin 1930ları özlemesiş bundan. ne işimiz var kıbrısta, akdenizin pet0lunde, afrinde elbabda.. yaşasın barış. VER K0RİD0RU PKK YA YAŞASIN BARIŞTIK DE..ALLAH İSLAH ETSİN NE DİYELİM. zaten allah da biliy0r da bunu, bu milletin 1000 yıllık islama hizmetinden kufre fırsat vermiy0r.
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR

Copyright © 2018 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;